Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 5, pp. 488-489
source date: [751 February] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Firmamus atque concessemus nos domnus vir gloriosissimus Gisolfus summus dux genti Langubardorum, per rogum Totuni vicedomini et Pitruli gastaldei nostro, tibi Aloin iudici nostro casa qui fuet quoddam Arimodi, quem habuet de Autune, qui coniuncta esse videtur cum casa tua, secundum qualiter tibi ipsa casa iam antea concessimus; nunc autem nostra qui supra gloriosa potestas tibi exinde nostrum refirmavimus preceptum, ut ab hodierno die habeas et possedeas tam tu qui supra Aloin quam et filiis filiorum tuorum, et a nullum quempia homine nunquam habeatis aliquando aliqua questione aut reprehensione, sed perpetuis temporibus securiter et firmiter per hunc nostrum firmissimum preceptum ipsa iam dicta casa habere et possedire valeatis. Quod vero preceptum firmitatis atque concessionis ex iussu nominati potestati dictavi ego Iohannis gastaldius et referendarius tibi Warnecauso notario scribendum. Actum Beneventi in palatio mense februario per indictione quarta. Feliciter.

Editions: IS2, X, col. 458; Bertolini P. 2002, 63, pp. 533-539; CSS, III, 05, pp. 488-489 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 35, pp. 117-119. Document summaries: RIM, 307.

Di Meo 1795-1819, II, p. 384 (1); Bertolini O. 1926, n. 63, p. 27.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal duca Gisulfo II.