Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 6, pp. 489-491
source date: [793 August] [Saba] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[I]n nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus vir gloriosissimus Grimoald eximius et summus princeps Deo dilecto et catholico gentis Langubardorum tibi Grasolfi filio quoddam Roderissi. Quoniam obsecrasti clementiam nostram per Maione gastaldi nostro quatinus tibi tedere deberimus rebus facultatibus tuis qui pro merito culpe tue ad nostram est devolutam eximietatem pro eo quod extra provinciam in finibus Gręcię fugam petire visum his, nostram quippe celsitudo inclinavet aures nostras et vestram obaudivimus petitionem. Ideo reconcessimus tibi superius nominati Grasolfi facultas tuas quicquid nunc penet te habere videris, tam casas vel intrinsecus case condomas, rebus et ancellas, peculias, movilias atque inmovilias omnia et in omnibus, preter quod per singulos fideles nostros exinde a nostra gloria concessum est, placuet excellentię nostrę ut absque requesitionem tua qui supra Grasolfi vel de tuos heredes ipsis securo nomine avere valeat in eam vidilicet ratione ut ammodo et deinceps habeas et possedeas sepe dictas res ut superius legitur tam tu qui supra Grasolfe quamque et tuis heredibus, et a nullus ex nostris iudicibus, hi sunt comitibus, gastaldeis aut quavis loci agentibus nostris contra ea que nostra concessa sublimitas ire presumat quandoque. Quod vero preceptum concessionis ex iussione sepius dicti domni nostri in anno sexto Deo propitio principatus eius scripsi ego Theudoald notarius. Actum in corte qui dicitur Saba mense augusto per indictione prima. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 627D-628B; IS2 X-2, col. 459A-B; De Vita 1764, pp. 169; Bertolini P. 2002, 97, pp. 784-789; CSS, III, 06, pp. 489-491 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, III, p. 185; Voigt 1902, 28; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 11 (v. Smidt 1910 p. 114); Bertolini P. 1968, pp. 80-81, n. 5; RIM, n. 498.

De Vita 1764, pp. 127, 295; Bertolini O. 1926, n. 97, p. 21.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Grimoaldo III.