Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 7, pp. 491-492
source date: [826 June] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[I]n nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Sico Dei previdentia Langobardorum gentis princeps, per rogum Gutti venerabili abbati nostri, tibi Maioni hustiario nostro et filio Magiperti gastaldei nostri curtem in Desiniano in integrum, que fuit Maionis filio Tarsilonis, cum servis et ancillis, mobile vel inmobile inde pertinentibus, et quia pro eius culpe merito legibus ad nostram evenit potestatem tibi eandem curtem cum supra scripta omnia habendo concessimus, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum predicta omnia sicut superius legitur tu et heredes tui habere, fruere et possidere valeatis, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldeis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptus concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Theodericus notarius. Actum Beneventi nono anno, mense iunio, quarta indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 628B-D; IS2 X-2, col. 459B-C; CSS, III, 07, pp. 491-492 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, III, p. 316; Voigt 1902, 39; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 21; Bertolini P. 1968, pp. 120-121, n. 17; RIM, n. 605, (v. 604).

Bertolini O. 1926, 103.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Sicone.