Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 8, pp. 493-494
source date: [821 June] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Sico Dei previdentia Beneventane provincie princeps, per rogum Roffrid thesaurarii nostri, tibi Iosep examiatori nostro terram et vineam modios viginti quam Leo, David, Iosep, Maurus, Allo, Lupus liberi homines ab Auculo, Donato, Vitaliano, Lobene, Mundulo, Lutephano, Brettone, Maurino, Martino, Grasoaldo, Iohanne, Urso et Petro servi sacris nostris palatii comparaverunt, iudiciaria Douferi maripahis nostri, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum predictam terram tu et heredes tui habere et possidere valeatis, et ai nullis ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldiis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus ut superius concessimus predictam terram et vineam possideatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Leo notarius. Actum Benevento in sacro palatio quarto anno, mense iunio, quarta decima. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 628D-629B; IS2 X-2, col. 459C-460A; CSS, III, 08, pp. 493-494 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, III, p. 316; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 19; Voigt 1902, 37; Bertolini P. 1968, pp. 118-119, n. 7; RIM, 592.

Bertolini O. 1926, n. 101, p. 21.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Sicone.