Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 11, pp. 498-499
source date: [757 February] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Firmamus atque concessemus nos vir gloriosissimus Liutprand summus dux gentis Langubardorum, per rogum Tasuni stolosaiz nostros, tibi Martiani sarturi nostro omnem substantiolam quoddam Causari, tam casas fora civitatis quam etiam et intrinsecus case, domo incultas, casas, vineas, territurio, servos et ancellas, peculia, movilia atque inmovilia, omnia et in omnibus in quicquid ipse Causari iuxtum ordinem in vita sua habere visus fuer pro eo quod filio tuo Leo filia eius nomine Causerada cum nostra iussione sibi in coniugio disponsabet, tali tinore ut si nominata Causerada ante tempus nuptie mortua fueret aut alio viro sibi in coniugio sociare presumpseret, omnem eius substantia nominati Marciani et Leoni filio eius remaneat possedendum, et nullus ex nostris gastaldeis aut actionariis vel quisquam homo contra ea que nostra firmabet atque concesset potestas quandoque ire presumat, sed omni in tempore nostra firmitas roborata permaneat. Quod vero preceptum firmitatis seu concessionis ex iussione nominate potestati scripsi ego Autari notario. Actum Benevento in palatio mense februario per indictionem decema. Feliciter.

Editions: IS2, X, coll. 460-461; Bertolini P. 2002, 68, pp. 572-577; CSS, III, 11, pp. 498-499 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 44, pp. 145-148. Document summaries: Chroust 1888, n. 420; RIM, n. 332.

Di Meo 1795-1819, III, p. 22; Bertolini O. 1926, n. 68, p. 28.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal duca Liutprando.