Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 12, pp. 500-501
source date: [838 January] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessemus nos vir gloriosissimus Sicardus Dei previdentia Langobardorum gentis princeps, per rogum Aionis stolesaiz nostro, tibi Autulo aurife nostro omnem rem quam Allo conparavit a servi nostri palatii fine precepto de Folianense, de maripansato Roffrid, et casellas nostri palatii quam tenuit Sarnipertus iocolarius sine precepto, ipse vero Sarniperto defunctus est, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum predicta omnia que superius legitur tu et heredes tui possideatis, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldeis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Theodericus. Actum Benevento sexto anno, mense ianuario, prima indictio. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 630D-631B; IS2 X-2, col. 461A-B; CSS, III, 12, pp. 500-501 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, III, p. 375; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 36 (v. Smidt 1910, p. 116); Voigt 1902, 53 (52?); Bertolini P. 1968, pp. 128-129, n. 19. RIM 657 (v. 655).

Bertolini O. 1926, 111.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Sicardo.