Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 13, pp. 501-502
source date: [833 (o 836) December] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessemus nos vir gloriosissimus Sichardus Dei previdentia Langobardorum gentis princeps, per rogum Roffrid referendarii nostri, tibi Maioni filio Tassilonis curtem in loco qui dicitur Folianense cum servis et ancillis et omnibus pertinentiis suis, que fuit tua et per meritum culpe tuę ad sacrum palatium evenit atque a bone memorie domino et genitore nostro Maioni filio Magiperti per preceptum concesse fuit, sed pro quo iam dictus Maio filius Magiperti extra provinciam nostram Neapolim fugiit, predictam curtem ad nostrum palatium denuo rediit, ideo ipsa curtem in integrum cum servis et ancillis et omnibus pertinentiis suis tibi prephato Maioni concessemus, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum tu et heredes tui sepe dictam curtem cum pertinentiæ suę, ut iam ea tenuisti, habere et possidere valeatis, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldeis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus ipsa possideatis. Quod vero preceptus concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Audoaldus notarius. Atum <sic> Beneventi secundo anno, mense decembrio, quinta decima indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 631B-D; IS2 X-2, col. 461 B-C; CSS, III, 13, pp. 501-502 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, III, p. 366; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 30; Voigt 1902, 50; Bertolini P. 1968, pp. 128-129, n. 15; RIM, n. 649.

Di Meo 1795-1819, III, p. 316; Bertolini O. 1926, 110.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Sicardo. Gli elementi cronologici non concordano, riportando l'indizione (bizantina) al dicembre 836 e l'anno di principato al dicembre 833: non si hanno elementi decisivi per assumere l'una o l'altra datazione.