Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 14, pp. 503-504
source date: [832 October] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessemus nos vir gloriosissimus Sichardus Dei previdentia Beneventane provincie princeps, per rogum Radelgis thesaurarii nostri, tibi Ationi gasindio nostro filio Ationi terram vacuam in Furcle modios quindecim que fuit sacri nostri palatii et pertinet de ipsae curte Furculana, que habet has fines: de uno latere et uno capite fine terra tua et Piconis per exiente in viam puplicam; de alio latere finem terra que fuit Leonis et pertinuit de iudiciaria Petri gastaldei nostri; in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum predictam terram ut superius legitur tu et heredes tui habere et possidere valeatis, et a nullis ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldeis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus ipsam terram possideatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Leo notarius. Actum Beneventi in in sacro palatio primo anno, mense octubrio, undecima indictio. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, coll. 631D-632B; IS2 X-2, coll. 461C-462A; CSS, III, 14, pp. 503-504 (source of the text reproduced here). Document summaries: Voigt 1902, 40; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 23 (v. Smidt 1910, p. 115); Bertolini P. 1968, pp. 126-127, n. 1; RIM, n. 620.

De Vita 1764, p. 197; Bertolini O. 1926, 104.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Sicardo.