Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 15, pp. 504-505
source date: [838 January] [Avellino] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessemus nos vir gloriosissimus Sichardus Dei previdentia Langobardorum gentis princeps, per rogum Adelgise dilecte dilecte coniugis nostre tibi Autulo aurifecinostro rem illas in Folianense quas Allo liber homo infiduciatas aut in pigno tenuit a servi sacri nostri palatii, et Dominicus servus nostri palatii cum uxoria et filiis cum suis cispitibus de Folianense, de actu Attionis maripahis nostri, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum prereceptum prephata omnia que superius legitur tu et heredes tui possideatis, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldeis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Theodericus. Actum Abellino sexto anno, mense ianuario, prima indictio. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 632B-C; IS2 X-2, col. A-B; Scandone 1948, p. 113; CSS, III, 15, pp. 504-505 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, III, p. 365; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 35 (v. Smidt 1910, p. 116); Voigt 1902, 52 (53?); Bertolini P. 1968, pp. 128-129, n. 20; RIM, 658 (v. 656).

Bertolini O. 1926, 112.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Sicardo.