Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 16, pp. 505-506
source date: [845 October] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Radelchis Dei previdentia Langobardorum gentis princeps, per rogum Garetrude dilecte coniugis nostre, tibi Autulo aurifici nostro integras res que fuit Munduli et Ibbruli servi sacri nostri palatii in Folianense, quas liberi homines sine preceptum tenunt per annos quindecim et ipsi servis defuncti sunt; pertinet ex mariparsato predicte coniugis nostre; in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum predictas res tu et heredes tui habere et possidere valeatis, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldeis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione superius dictii potestatis uti prelegitur scripsi ego Benedictus notarius. Actum Benevento septimo anno, mense octubrio, nona indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 632D-633A; IS2 X-2, col. 462B-C; CSS, III, 16, pp. 505-506 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, p. 75; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 46 (v. Smidt 1910, p. 117); Voigt 1902, 62; RIM, 705.

De Vita 1764, p. 205; Bertolini O. 1926, 120.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Radelchi I.