Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 17, pp. 507-506
source date: [850 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[I]n nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Radelgarius Dei previdentia Langobardorum gentis princeps, per rogum Tasselgarde dilecte coniugis nostre, tibi Autulo aurifici nostro rem illam in Bitoranu et in Cursanum in finibus Folianensis que fuit de servis sacris nostri palatii, quam liberi homines per annos viginti sine preceptum tenunt, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum predictam rem tu et heredes tui habere et possidere valeatis, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldeis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Benedictus notarius. Actum Beneventi primo anno, mense novembrio, quarta decima indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 633A-C; IS2 X-2, col. 462C-D; CSS, III, 17, pp. 507-508 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, p. 13; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 47 (v. Smidt 1910, p. 117); Voigt 1902, 63; RIM, 732.

Bertolini O. 1926, 121.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Radelgario.