Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 18, pp. 508-509
source date: [842 September] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Radelchis Dei previdentia Langobardorum gentis princeps, per rogum Totonis thesaurarii nostri, tibi Audefuso sartori nostro modicam terrecellam infra hanc Beneventanam civitatem que est iuxta casam Petri qui fuit marescalcus, de una parte coniuncta est cum casa Leopardi, et est in longitudine pedes decem et octo, in latitudine pedes quattuordecim; ipsam vero terrecellam Aldechis absque preceptum tenet; in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum predictam terrecellam ut prelegitur tu et heredes tui habere et possidere valeatis, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldeis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Theodericus. Actum Benevento quarto anno, mense septembrio, sexta indictio. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 633C-D; IS2 X-2, col. 462D-463A; CSS, III, 18, pp. 508-509 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, p. 47; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 45; Voigt 1902, 61; RIM 686.

Bertolini O. 1926, 119.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Radelchi I.