Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 19, pp. 509-510
source date: [882 July] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus vir gloriosissimus Radelchis Dei previdentia Langobardorum gentis princeps filius domni dulcis recordationis Adelchis, per rogum Trasilberti fidelis nostri, tibi Petro notario nostro filius Sabilonis integris rebus substantiis omnibusque pertinentiis quibus fuit Ragemprandi et de germanis eius filiis Garemari in finibus Vetoranom et in curti Walduli, pro eo quod sine heredes decesserunt, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum predicta omnia que prelegitur rebus substantiis cum omnibusque pertinentiis tu et heredes tui habere et possidere valeatis, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldeis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Erchemfrid notarius. Actum Benevento secundo anno, mense iulio, quintadecima indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 634A-B; IS2 X-2, col. 463A-B; CSS, III, 19, pp. 509-510 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, p. 371; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 66 (v. Smidt 1910, p. 119); Voigt 1902, 79; RIM, 1040.

Bertolini O. 1926, 136.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Radelchi II.