Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 20, pp. 511-512
source date: [881 July] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Radelchis Dei previdentia Langobardorum gentis princeps filius dulcis recordationis domni Adelchis, per rogum Heroici fidelis nostri, tibi Aielbardo fideli nostro filius Raghenaldi integram casa cum terra bacua uno tenientem intus hanc Beneventanam civitatem, propinco ecclesia Sancti Benedicti, que fuit Angelperti liberi homini filius Ursi, pro eo quod absque heredes mortuus est, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum predictam casam cum iam dicta terra tu et heredes tui habere et possidere valeatis, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldeis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliqua requisitione, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptus concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Erchemfrid notarius. Actum Beneventi primo anno, mense iulio, quarta decima indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 634C-D; IS2 X-2, col. 463B-C; CSS, III, 20, pp. 511-512 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, p. 371; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 63 (v. Smidt 1910, p. 118); Voigt 1902, 76; RIM, 1017.

De Francesco 1909-1910, p. 437, nt. 2; Bertolini O. 1926, 134.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Radelchi II.