Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 1 (Giorgetti, n. 40)
source date: [1121 March (1-24)] [Datata in base allo stile senese-fiorentino dell'incarnazio
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula de Franciano. In nomine domini nostri Iesu Christi. Millesimo centesimo vicesimo primo, mense martio, anno ab incarnatione eius, indictione quarta Xa. Constat me Ildebrandum comitem, filium Raineri comitis, qui Malabranca vocabatur, qui professus sum vivere lege Romana et Maximilla comitissa et comitissam Lupam, filiam Soffredi, relictam Malagalie, que professa sum, propter legem patris mei, legem vivere Longobardorum, ipso namque Ildebrando mihi consentiente, in mundio cuius permanere volo, presens presentibus in Dei nomine dixisse: “Vita et mors in manu Dei est et melius est homini metu mortis vivere, quam spe vivendi morte subitanea pervenire”. Ideo nos recordantes animarum nostrorum parentum atque comitis Malagalie, nec non nostrarum, ut dominus peccata nostra minuere dignetur, donamus atque igitur concedimus atque offerimus nec non tradimus Deo et monasterio Sancti Quirici de Populonio, idest medietatem de omnibus terris, cultis et incultis, agrestis, aquis aquarumque decursibus, et salinis, quas vos recipistis et tenuistis olim per comitem Rainerium et a comitissa Adalasia in curte de Franciano, etiam medietatem de ipso castellare, idest medietatem de omnibus terris nostris, quam vos olim habuistis et tenuistis vel alii per vos, que sunt inter hos fines: nam Petralata est ex una parte et Cornachini et rivus Pertuli currit in Notulo et Notulo vadit in stagno, ex altera parte est terra Sancti Petri de Monteviridi et Sancte Marie Grasse et tenet secus stagnum et usque in Notulum. Quas autem res istas una cum accessione et ingressione, omnia in integrum sicut supra legitur, ego prefatus comes Ildebrandus et comitissa Maximilla et comitissa Lupa una cum nostris heredibus tibi domino Dei gratia Mauro venerabili abbati damus atque tradimus, ut tu et successores tui faciatis inde proprietario iure nomine quicquid volueritis sine omni nostra nostrorumque heredum contradictione; etiam promitto ego prefatus comes et Maximilla comitissa et Lupa comitissa una cum nostris heredibus tibi Mauro venerabili abbati tuisque successoribus prefatas terras defendere ab omni homine, quid si facere non potuerimus aut si prefatas terras vobis tollere vel minuere voluerimus quovis ingenio, promittimus eas vobis prefato abbati et tuis successoribus restituere in duplum sicut pro tempore fuerint meliorate aut valuerint sub estimatione in consimilibus locis, quia inter nos taliter convenimus. Actum in Cornino, in castello de Suvereto. Signa manuum […] comitis Ildebrandi et Maximille comitisse et Lupe comitisse, qui queve hanc cartula qualiter super legitur, scribere rogaverunt. Signa manuum Rugeri vicecomitis filii Ildebrandi et Wlpelli filii [Perli] et Berardini filii Petri Grassi et Malpilli filii eius et Raineri filii Rufinelli et Tancredi filii Ugiccionis Berardoni et Salarii filii Walfredi da Tremali et Wazonis de Monteliverenti et Widonis de Monticulo. Confirmatum est hoc a comitissa Maximilla in Malliano, testibus Widone de Monticulo et Rugeri et Banbarini. Ego Agimerigus iudex et notarius domni imperatoris post tradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 40