Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 2 (Giorgetti, n. 41)
source date: [1121 March (1-24)] [Datata in base allo stile senese-fiorentino dell'incarnazio
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula de Franciano. In nomine domini nostri Iesu Christi. Anno ab incarnatione eius millesimo centesimo vicegimo primo, mense martio, indictione quarta Xa. Manifestus sum ego Ildebrandus comes filius Raineri comitis, qui professus sum lege viv[ere …] et Maximilla comitissa iugales et comitissam Lupa qualiter comuniter et consentientes promittimus venerabili Mauro abbati stipulanti quod ab hac hora in antea nos, nec alii per nos, nec nostri hered[es …]bimus adversus monasterium Sancti Quilici nec adversus suos rectores nec adversus aliquem vestro nomine possidentes agemus, nominatim de medietate omnium terrarum, quas olim abuistis et tenuistis, vel alii per vo[s, a co]mite Rainerio et a comitissa Adalasia in Franciano, sicuti in ipsa cartula legitur, et finibus circumdata, et etiam de medietate de ipso castellare. Et si apparuerit ullum datum aut factum vel ali[a da]tio vel obligatio, quam nos in aliquam partem fecissemus et nos inde vos defendere non potuerimus ab omnibus hominibus, promittimus tibi Mauro abbati et tuis successoribus stipulanti componere penam quinquaginta librarum Lucensium et post penam solutam hoc pactum maneat firmum verbis subnixum, quia inter nos taliter convenimus. Launehild, idest meritum, recipimus a te prefato abbate, ut hec obbligatio valeat et firma permaneat. Actum in Suvereto. Signa manuum Ildebrandi comitis et Lupe comitisse et Maximille iugalis, qui queve hoc pactum verbis subnixum scribere rogaverunt. Signa manuum Rugeri vicecomitis filii Ildibrandi et Wlpelli filii Perli et Berardini filii Petri Crassi et Malpilli filii eius et Rainerii filii Rufinelli et Tancredi filii Ugiccionis Berardoni et Salarii filii Walfredi de Tremali et Wazonis de Monte Liverenti et Widonis de Monticulo testium. Maximilla comitissa filia comitis Rogerii confirmavit hoc in Malliano, testibus Rugerio de Biserno et Widone et Banbarino. Ego Aimerigus iudex et notarius domini inperatoris post tradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 41