Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 3 (Giorgetti, n. 27)
source date: [1093 August 26] [Così secondo lo stile fiorentino-senese dell'incarnazione; alt
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Breve de supradicta terra de Franciano. In nomine Domini, amen. Rainerius comes, filius quondam Ildibrandi item comes, reflutavit ad ecclesia et monasterio Dei et Sancti Quilici de loco Populonii, idest medietatem de curte Franciani et de omnibus ad supradictam curtem pertinentibus, vel que ei pertinere videntur, idest nominative, salinis, pascuis, pratis, saltibus, cultis vel incultis, laboratoriis vel non laboratoriis cum aquis aquarumque decursibus, et [..] dedit investituram iam supradictus comes ad proprietatem in manus Peregrini monachi de ipso monasterio, ut poneret eam super sanctum altare ipsius monasterii; quod et factum est. Supradictus comes fecit istam investitionem in loco ubi dicitur Monte Scalochio, in presentia Teudici vicecomitis sui et Bernardi quondam Teudici et Ezulo da Conio et Wilielmo quondam Ugi et aliorum quamquam plurimi qui ibi aderant ad firmitates suas. Anno ab incarnatione Domini millesimo nonagesimo quarto, septimo kalendas septembris.

Giorgetti, n. 27