Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 5 (Giorgetti, n. 28)
source date: [1096 July 2] [Così secondo lo stilde fiorentino-senese dell'incarnazione; altri
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Breve de terra de Franciano. Ut facta hominum et dicta bene et ordinatim ad memoriam possint reduci bonum est et equum, quod placuit et convenit litteris planis comprehendere sive excipere. Divina enim potentia, sive sponsa Christi ecclesia, redeuntibus vel peccatoribus aut penitentibus nunquam gremio claudit vel contradicit suum, et quia carnale est peccare, divinum est peccatum extinguere. Huius rei causa comitissa Adalascia, coniux Raineri comitis, precibusque porrectis abbati Cunizo simulque cum suis fratribus quod iniuste contradicebat sive contendebat, scilicet terram de Franciano ad abbadia sive monasterio de Sancto Quirico sive Sancti Salvatoris, quam pluribus bonis hominibus adstantibus sive presentibus tenore vel modo suprascripto refutavit, et animo spontaneo promisit medietatem supradicte terre de Franciano nullo tempore nec ipsa, nec suis heredes nec alius per eam nec tollere, nec contendere nec ullo modo contradicere. Quin etiam ab omni homine se promisit defendere per rectam et bonam fidem, sine malo ingenio. Hoc factum est in loco Suvereto infra ipsum castellum. Anno ab incarnatione domini millesimo nonagesimo sexto, VI nonas iulii. Sicherius filius Ildibrandi, Wilielmus filius Ugolini, Ugo filius Pagani, Alberto filius Baroncelli, Teuzo Modanensis, Suavizo filius Rustici, hii omnes et plures alii testes huius rei rogati sunt.

Giorgetti, n. 28