Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 6 (Giorgetti, n. 44)
source date: [1125 January 19] [Il documento è datato secondo lo stile pisano dell'incarnazio
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula de Castellare. In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Anno dominice incarnationis millesimo centesimo vicesimo quinto, quarto Xo kalendas februarii, indictione tertia. Manifestus sum ego Rogerius vicecomes filius bone memorie Ildibrandi quia pro Dei amore et salute anime mee meorumque remedium parentum, sicut Ildebrandus comes filius Rainerii comitis, qui Malabranca fuit vocatus, in me commisit et dedit et tradidit potestatem, ut ego pro se et in vice sua et per me ipsum facerem securitates et obbligationes et refutationes in monasterio Sancti Quirici de Populonio, de terra que est iuxta castellare in loco Cornino, sicut videtur continere per fossa ex omni parte et acqueducto, ita in Christi nomine dimitto et refuto et rennuo ac concedo suprascripta terra de castellare in manibus presbiteri Giberti et Sesmondi, monacis de ecclesia et monasterio Sancti Quirici sito Populonio, ad partem et utilitatem ipsius monasterii omni tempore sit in potestate vestra vestrisque successoribus faciendi exinde quicquid facere ad salutem monasterii volueritis. Et si in aliquo tempore ego, qui supra Rogerius, vel mei heredes aliquod de predicta terrra exinde intentionaverimus aut retolli vel subtrai quaesierimus, nos vel ille homo cui nos eam dedissemus aut dederimus per aliquod ingenium, et taciti et pacifici atque quieti persistere non voluerimus et eam ab omni homine defendere non potuerimus et non defensavimus, tunc pro Dei amore et libenti a meo animo obligo me meosque heredes penam composituros in predicto monasterio argenti optimi libras XL in prefinitum, quia sic complacuit animo meo. Pro confirmatione Petri domni regis notarius scribere rogavi. Actum in loco Monte Sancti Laurentii, sito Cornino, territorio Populoniense. Signum manus suprascripti Rogerii quondam Ildebrandi qui hanc cartula refutationis et defensionis fieri rogavi. Signa manuum Gerardi quondam Raineri de Prata et Rufinelli quondam Alberti de Suvereto et Alferi quondam *** rogati testes. Petrus domini regis notarius postradita complevi et dedit.

Giorgetti, n. 44