Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 7 (Giorgetti, n. 43)
source date: [1125 January 18] [Il documento è datato secondo lo stile pisano; Giorgetti lo d
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Breve de Cafagio et de Castellare. In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Breve pro futuris et modernis temporibus ad memoriam habendam vel retinendam, qualiter factum est in loco et monte Sancti Laurenti, in presentia bonorum hominum, quorum nomina subter leguntur. Veniens autem Gerardus filius Raineri de castello qui dicitur Prata investivit et rennuit ac refutavit vel tradidit in manibus domini Sesmundi et Giberti monach(orum) de ecclesia et monasterio Sancti Quirici sito Populonio, silicet medietatem de terra, quae fuit recta et laborata per Ildizum massarium, qui fuit abitator in loco qui dicitur Colle Gumperti; et aliam medietatem de terra, quae fuit laborata per Martinum, qui fuit nominatus Balbo; et medietatem altera quae vocatur Cafaio, et iam fuit recta et laborata per ministros monasterii suprascripti Sancti Quirici, quae omnia videtur esse in loco qui dicitur Castellare et iam olim fuit in dominio Cantari et eius filiis. Hec omnia ex infrascriptis petiis de terris modo medietatem tantum dimittimus et refutamus ac rennuimus ego, qui supra Gerardus, una cum meis heredibus vobis predictis ministris clericis et monacis predicti monasterii Sancti Quirici omnibusque vestris successoribus qui de ecclesia et monasterio ordinati et positi fuerint omnes eam suprascripta terram pacifice eam habeant et quiete possideant et lucri fructum retineant omni tempore et in quecumque die vel tempore vos, vestri successores vel ministri ipsius monasterii adquisieritis et adquistaveritis; alteram scilicet alterius medietatis terre partem erimus exinde omni tempore contempti quieti et pacifici ex omnibus in omnibus per eventa omnia et quecumque tempore apparuerit aliqua lis aut contentio per me aut per meos heredes vobis ministris clericis monacis vestrisque successoribus ad partem predicti monasterii Sancti Quirici sponte, libenti animo, obligo me meosque heredes penam composituros et daturos in predicto monasterio penam argenti optimi libras decem, quia sic complacuit animo meo; et pro confirmatione Petri notarii domini regis scribere rogavi. In presentia hoc factum est Raineri quondam Quaze et Alferi quodam *** et aliorum plurium. Anno dominice incarnationis millesimo centesimo vigesimo V, quinto Xo kalendas februarii, indictione tertia.

Giorgetti, n. 43