Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 9 (Giorgetti, n. 6)
source date: [1048 June 28] [La carta è datata secondo lo stile pisano dell'incarnazione.] [P
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula de Piscina Lifredi. In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Anno ab incarnatione eius millesimo quadragesimo nono, quarto kalendas iulii, indictione prima. Manifestus sum ego Rodulfus filius bone memorie Gerardi quia per hanc cartula pro anime mee remediu[m] iudico atque confirmo in potestate vestra Leo iudex, quae Lucifori vocatur, filius bone memorie Albitj, seu Transmundo filius Alberti, atque Cennamello filius bone memorie Rodillandi, idest una petia de terra mea illa quam abeo in loco et finibus Cornino, ubi dicitur Piscina Liufredi, quas ipsa petia de terra est tenentes uno capo in silice et alio capo in terra Fralminga, lato uno tenet in Bormani, terra comitorum, et alio lato tenet Uberti. As infrascripta petia de terra in eodem loco qualiter ab omni parte circumdatas est per designatas locas in integrum cum inferioribus et superioribus suis seu cum accessionibus et ingressoras suas in vos eas pro anime mee remedium iudicare et confirmare videor, quatenus ut a presenti die tam in vita mea quam et post obitum meum in vestra qui supra Leo iudex et Transmundo seo Cennamo aut unum de vobis qui hunc meum iudicatum pre manibus abuerit vel eius heredes suprascripta petia de terra quas in vos insuper iudicavi, causas exinde agendi quaerimoniam faciendi, responsum reddendi, finem ponendi modis omnibus vobis eas defensandi cum cartula ista iudicati vel qualiter iuxta legem melius potueritis et potestatem abeatis tam vos toti insimul quam uno ex vobis qui hunc meum iudicatum pre manibus habuerit vel eius heredes suprascripta petia de terra quas in vos ut supra iudicavi vendendi, donandi, alienandi et iterum iudicandi et faciendi exinde quicquid volueritis et qualiter exinde feceritis aut dispensanveritis tam in vita mea quam et post obitum meum stabile permaneat semper et si aliquando tempore ego qui supra Rodulfus vel nostris heredes vobis qui supra Leo iudex et Transmundo seu Cennamo vel vestris heredibus suprascripta petia de terra, quas in vos ut supra iudicavi in aliquo exinde intentionaverimus, aut retolli vel subtragi quesierimus nos vel ille homo cui nos eam dedissemus aut dederimus per colibet ingenio et si nos exinde auctores dare volueritis et eam vobis ab omni homines defendere non potuerimus et non defensaverimus, spondimus nos vobis componere suprascripta petia de terra quas in vos ut supra iudicavi in duplum inferquidem loco sub estimatione qualiter tunc fuerit. Sic tamen si nos exinde autores nec defensores quaerere nec dare nolueritis, licentiam habeatis absque nostra persona si vestra voluntas fuerit exinde causas agendi responsum reddendi, finem ponendi, modis omnibus vobis eam defensandi cum cartula ista vel qualiter iusta legem melius potueritis quia in tali ordine hanc cartula iudicati Rainerium notarium domni inperatoris scribere rogavi. Actum Pisa. Signum manus suprascripti Rodulfi qui hanc cartula iudicati fieri rogavit. Signa manuum Angeli filii Dominici et Rustichelli filii Alberti testium. Ildebrandus notarius domni inperatoris rogatus testis. Raineri notarius domni inperatoris post tradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 6