Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 10 (Giorgetti, n. 15)
source date: [1075 November 26] [La carta è datata secondo lo stile pisano e un’indizione div
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula de Piscina Lifredi. In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Anno ab incarnatione eius millesimo septuagesimo VI, sexto kalendas decembris, indictione quarta Xa. Manifesti sumus nos Marignano filius bone memorie Lucifori, qui fuit iudex, et Iolitta iugales et filia bone memorie Bernardi quia comuniter et consentientes michi suprascipto vir meus, ubi et secundum legem interresse videtur notitia Enrigi iudex sacri palatii a quo secundum legem interrogata et cognita sum eo quod nulla me passa sum violentia, sed pura ex integra mea voluntas secundum edicti paginam comuniter et consentientes per hanc cartula pro remedium anime quondam Rodulfi filii bone memorie Gerardi offero tibi omnipotenti Deo et ecclesie et monasterio Sancte Marie et Sancti Quirici et Sancti Nicholai, edificato in loco et finibus ubi dicitur Populonio, ubi nunc dominus Cunitho abbas preesse videtur idest una petia de terra illa qui est posita in loco et finibus Cornino, ubi dicitur Piscina Lifredi, quas petia ipsa de terra est tenentes una capo in silice et alio capo tenet in terra Fralminga, lato uno tenet in comitorum terra et alio lato tenet in terra Uberti. As suprascripta petia de terra qualiter ab omni parte circumdata est per designata loca in integrum cum inferioribus et superioribus suis seu cum accessionibus et ingressoras suas que a suprascripto quondam Rodulfo sunt pertinentes quarum dominium et alienatione concessi predicto quondam Rodulfo per cartula iudicati scripta ex manibus Raineri notarii ad suprascripto genitor meus et ceteris, ut in ipsa cartula legitur aut unum ex illis vel eorum heredum qui hunc iudicatum in manibus habuerint; ideo nos qui supra iugalibus ipsum iudicatum in manibus habentes iamdicta petia de terra quae superius legitur iamdicto monasterio pro remedium anime predicti Rodulfi offerimus, donamus, tradimus, cedimus, ut sit in predicti monasterii potestate et eiusque rectoribus qui per tempore in predicto monasterio fuerit abendi ut de proprietatem monasterii ad usum et commodum ibidem Deo militantium. Et si nos qui supra iugalibus vel nostris heredibus predictam offertionem irrumpere aut minuare quesierimus per quolibet ingenium spondimus nos vobis componere suprascripta nostra offertionem in duplum inferquidem loco sub estimatione et insuper nomine pene optimi argenti libras decem rectori qui pro tempore ibi fuerint a partem predicti monasterii; post pena[m] soluta et omni tempore, tamen ipsa offertione in suo robore valitura, quia in tali ordinem hanc cartula offertionis Manfredus notarium domni regis scribere rogavimus. Actum Chintjca, prope ecclesie Sancte Cristine. Signa manuum suprascripti iugalibus qui hanc cartula comuniter et consentientes fieri rogaverunt. Henrigus iudex sacri palatii interfui. Signa manuum Uberti filii Petri et Pandolfi filii bone memorie Signorelli et Rustici filii Matti testium. Manfredus notarius domini regis postradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 15