Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 11 (Giorgetti, n. 16)
source date: [1076 March 15] [La carta è datata secondo lo stile pisano dell'incarnazione. Gi
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Notitia de terra de Piscina Lifredi et da Sancto Fridiano et de Pratale. In Christi nomine. Breve pro futuris et modernis temporibus securitatem ac firmitatem ad memoriam habendam vel retinendam, qualiter infra civitate Pisa, in palatio domni regis, in placido residisse domina Beatrix ducatrix et marchionissa hac causas audienda hac deliberanda, residentibus cum ea, Uberto, Winitho, Enrigo, Ugo, Signorecto, Lamberto, Ildebrando et alio Ugo iudicibus, Ugo, Sesmundo, Winizo, Bernardo causidicis, Wido, Currado notariis, Sicheri quondam Matti, Lamberto quondam Speciosi, Rodilando quondam Rollandi, Gontulino quondam Pandolfi, Rodolfino quondam Rollandi, Erizo filio Enrigi, Iohanni quondam Widi, Baroncello quondam Hermigarde, Glandolfo quondam Carli, Alcheri quondam Ildibrandi, Leo quondam Rustici, et reliquis pluribus. Ibique eorum presentiis venientes Bonitho prior de monasterio Domini et Sancti Quirici et Sancti Salvatori et Sancte Marie et Sancti Benedicti de Populonio proclamavit una cum Ugo avocato suprascripti monasterii quod Peregrino de Vignale filius bone menorie *** contendit suprascripto monasterii tres petiis de terris, quibus sunt positi in loco et finibus Cornino, una ubi dicitur Piscina Lifredi, secunda ubi dicitur Sancto Fridiano, tertia ubi dicitur Pratale, de quibus suprascripto prior una cum Cunizo abbate suo et de suprascripto monasterio, proclamaverunt domine Mattilde. Cum suprascripta domina Beatrix proclamationem audisse, per fustes quas in suis detinebat manibus, investivit cum consilio iudicum suprascripto priore una cum suprascripto avocato suo, pro suprascripto monasterio de suprascriptis tres petiis de terris et insuper misit bannum domni regis super predicto priore et super iam dicto avocato suo et super predicto monasterio in bisantios aureos duomilia, ut nullus quilibet homo, magna parvaque persona, eodem monasterio de predictis rebus sine legale iudicio disvestire presumat. Qui vero fecerit, predicti duomilia bisanteos aureos composituro se agnoscat, medietatem regali camere et alia medie|[tatem] suprascripti monasterii eiusque rectoribus. Hoc factum est anno dominice incarnationis millesimo septuagesimo VI, idibus martii, indictione quarta Xa. Quidem et ego Erimundus notarius domni inperatoris ex iussione suprascripte domine Beatrix seo iudicum ammonitjone scripsi. Winizo regis iudex interfui et subscripsi. Henricus iudex sacri palatii interfui et subscripsi. Lambertus iudex sacri palatii interfui et subscripsi. Ugo iudex sacri palatii interfui et subscripsi. Teodericus iudex sacri palatii interfui et subscripsi. Ugo causidicus ibi fui et subscripsi.

Della Rena, Camici 1798: 76, n. XVIII; Giorgetti, n. 16; Manaresi, III/1, n. 436;

Cfr. MGH, D Math, Dep. 20, p. 404