Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 12 (Giorgetti, n. 7)
source date: [1049 March 5] [Giorgetti la data al 1050, ma III anno impero Enrico III (25-12-
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula da Sancto Fridiano. In nomine domini nostri Iesu Christi. Regnante domino nostro Enricus, gratia Dei imperator augustus, anno inperii eius Deo propitio in Italia tertio, tertio nonas martii, indictione secunda. Manifestus sum ego Rodulfus filius bone memorie Gerardi quia per hanc cartula dono et trado tibi Dominico filio bone memorie Albithe, idest integre duo petie de terre mee ille iuris, que sunt posite in loco et vocabulo ubi dicitur Sancto Fridiano. Una de ex ipse petie de terra cum vinea super se abentes in eodem loco Sancto Fridiano, qui detinet Martja mulier Petri, quod uno capo tenet in terra Rollandinga, et alio capo detinet in terra de filiis bone memorie Gottuli et de eorum consortes, quod uno lato detinet in terra Sancti Martini, et alio lato detinet in via puplica; seo una insimul integra medietate de iamdicta petia de terra cum vinea super se habentes, in eodem loco Sancto Fridi[an]o, quod uno capo detinet in terra Sancti Petri et alio capo detinet in terra Sancti Fridiani, quod uno lato detinet in terra Sancti Cerbonii, et alio lato detinet in terra Rodulfi, qui Pelegrino vocatur, et est ipsa petia de terra qui vocatur Pratale. As predicte petie de terre mee iuris ille cum vinee super se habentes, qualiter ab omni parte sunt circumdate et per locas designate cum curtificias, ortalias, terris, vineis, olivetis, quercetis, silvis, virgareis, pratis, pascuis, cultis vel incultis rebus, mobile vel immobile, omnia ex omnibus, in integrum sicut superius legitur, tibi eas qui supra Dominico dono et trado. Pro quibus ad te pretium recepi meritum et launichil nappo uno d[e] argento in prefinito. Unde repromitto ego qui supra Rodulfo, una cum meis heredibus, tibi qui supra Dominico, vel ad tuos heredes aut eidem homini, cui vos suprascripta mea donatio dederitis vel habere decreveritis ut si nos vobis eas a[..pre] in aliquid exinde intentionaverimus aut retolli vel subtragi quesiermus nos vel ille homo cui nos eas dedissemus aut dederimus per quodlibet ingenio et si nos exinde auctores dare volueritis et nobis eas ab omni homines defendere non potuerimus et non defensaverimus, spondimus nos vobis componere suprascripta mea donatio in duplum inferquidem loco sub estimatione, qualiter tunc fuerit. Sic tamen si nos exinde auctores et defensores quaerere nec dar[e] volueritis, licentiam habeatis absque nostra persona si vestra fuerit voluntas, exinde causas agendi, querimoniam faciendi et deliberandi, responsum reddendi, finem ponendi, modis omnibus nobis eas defensandi cum cartula ista vel quo modo aut qualiter iusta legem melius potueritis, quia in tali ordinem hanc cartula Ildebrandus notarius domni inperatoris scribere rogavi. Actum Sancto Quirico, territorio Populoniense. Signum manus infrascripti Rodulfi qui hanc cartula donationis scribere rogavit. Signa manuum Stephani filii Clonci et Vitali filii Christiani, testium. Ego Ildibradus rogatus testis subscripsi. Ildebrandus notarius domini imperatoris post tradita complevi et dedi.