Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 13 (Giorgetti, n. 8)
source date: [1054 August 26] [La carta è datata secondo lo stile pisano dell'incarnazione. G
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula da Sancto Fridiano. In nomine domini nostri Dei eterni. Anno ab incarnatione eius millesimo quinquagesimo quinto, septimo kalendas septembris, indictione septima. Sancto autem venerabili monasterio et remitorio Domini et Sancti Quirici, qui est fundato et edificato in loco et finibus Populonio, ubi dominus Petrus prepositus preesse videtur, ego quidem in Dei nomine Dominico filius Albitje presens presentibus dixit quia quod in Domino vel in sanctis eius si aliquid contulerit rebus iuxta [au]ctoris vocem in hoc seculo centuplum accipietis ac per quod melius est pauper vitam possidere quam dives sit et vadat in igne eternum, ideo ego qui supra Dominico dono, offero, trado omnipotenti Deo et infrascripte ecclesie et monasterio [seo re]mitorio Sancti Quirici, ubi nunc dominus Petrus preesse videtur, idest una petia de terra mea illa quam abeo in loco et finibus ubi vocabulo est Sancti Fridiani; quas ipsa petia de terra cum vinea super se habentes in eodem loco Sancto Fridiano, qui detinet Magitia mulier Petri, qui uno capo tenet in terra Rollandinga, et alio capo tenet in terra de filiis Gottuli et de eorum consortibus, lato uno tenet in terra de ecclesia Sancti Martini, et alio lato in via puplica; et meam portionem ex integram quod est medietatem de una alia petia de terra qui est posita in suprascripto loco Sancto Fridiano qui uno capo tenet in terra Sancti Petri, et alio capo in terra suprascripti Sancti Fridiani, lato uno tenet in terra Sancti Cerboni, alio lato tenet in terra Rodulfi, que Pelegrino vocatur. As infrascrita petia de terr[e] quod est vinea, et infrascripta mea portione, quod est medietatem de alia infrascripta petia de terra, quod est vinea, qui vocitatur Pratale, in eodem locis qualiter ab omni parte circumdati sunt per designatas locas cum fundamen[tis et …]edificiis suarum, seo curtis, ortis, terris, vineis, olivetis, castagnetis, quercetis, silvis, pratis, pascuis, cultis rebus vel incultis, mobile vel immobile, omnia ex omnibus, in integrum sicut superius legitur […], mihi per cartula scripta ex manibus Ildebrandi notarii domini imperatoris donationis obvenit a Rodulfo monacus filio bone memorie Gerardi. Iam dictis peciis de terris quod sunt vineis in iamdicto loco […] infrascripto Rodulfo, qui est monacus, per memorata cartula donationis obvenit et in cartula ipsa continere donoscitur in integrum una cum ipsa cartula cum inferioribus et superioribus suis seo cum accessionibus et ingressoras suas a pars infrascripta ecclesia et monasterio Sancti Quirici offero, dono presenti paginam hanc cartula offertionis ibidem habendum donamus, confirmamus, faciendum exinde a pars infrascripte ecclesie et [re]mitorio Sancti Quirici ad suprascripti petiis de terra et de fructibus vel de laboribus meis in censum adque redditu[m] quo dominus ibidem annuum dederit et taliter [i]ure proprietario nomine quod volueritis ad usum et sumptum vel stipendium monachorum cunctorum qui ibi modo militant […] militare debentur sine omni nostra nostrorumque heredum contradic|tione vel […]stitjone, si quid vero quod facturos esse non credo si ego qui supra Dominico quo absit vel nostris heredibus sed quibuslibet [nostra] oppositas persona contra hanc cartula offersionis venire temptaverit aut infrangere vel disrumpere quesierit si non permiserit permanere sic supra statuimus, tunc sit composituro illo heredes meos qui hoc […] presumpserit a pars infrascripta ecclesia et remitorio Sancti Quirici sive ad illum prepositus qui per tempore ibidem fuerit [or]dinatus penam argentum optimum libras quiquaginta et post penam datam hanc cartula offertionis omni tempore in sua maneat firmitate et robore sup infrascripta penam obligatione et pro confirmat[ione] insuper habeat Dei maledictione et omnius sanctis eius, quia in tali ordine hanc cartula offertionis Ildebrando notario domini imperatoris scribere rogavi. Actum Pisa. Signum manus suprascripti Dominici qui hanc cartula offertionis fier[i] rogavi. Iohannes iudex domini inperatoris subscripsi. Signa manuum […] filii bone memorie Iohanni [… rogati] subscripsi. Ildebrandus notarius domini imperatoris postradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 8