Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 14 (Giorgetti, n. 19)
source date: [1078 November 6] [La carta è datata secondo lo stile pisano dell'incarnazione e
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula de Livellaria de eccelsia et una petia de vinea ubi dicitur Fossa Paterni. In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Anno ab incarnatione eius millesimo septuagesimo nono, hoctavo idus novembris, indictione secunda. Manifestus sum ego Wido filius quondam Teutj qui Brocculo vocabatur, quia per hanc cartula pro anime mee remedium offero tibi Deo, ecclesia et monasterio Domini et Sancti Salvatoris et Sancte Marie Sanctique Quirici et Sancti Martini et Sancti Nicholai et Sancti Benedicti meam portionem quae mihi pertinere videtur de ecclesia illa cui vocabulum est Sancti Christofori, qui est fundato et edificato in loco et finibus ubi dicitur Livellaria et cum omnibus terris et rebus quae ad illam portionem pertinet et meam portionem integram de una petia de terra cum vinea et terra laboratoria super se habentem in loco et finibus ubi dicitur Fossa Paterni, non longe de suprascripta ecclesia Sancti Christofori; et est tenens unum capud in terra Enrigi fili quondam Alberti, et aliut capud tenet in prenominata fossa, lateribus ambobus detinet in terra de ecclesia et monasterio Sancte Marie, sito loco Serena, et aliquantolum de unum latus tenet in terra Tedicinga. De hac suprascripta petia de terra qualiter ab omni parte circumdata est per designatas locas q[…] m[ihi] pertinere videtur aliquo modo cum inferioribus et superioribus suis seo cum accessionibus et ingressoras suas tibi omnipotenti Deo et ipsius ecclesia et monasterio Sancti Salvatoris et Sancte Marie Sanctique Quirici et Sancti Martini et Sancti Nicolai et Sancti Benedicti offerre prevideor tali ordine ut ab odierna die ipsius aecclesia et monasterio et de illis abbatis et monachis sue prebiteris et clericis, qui ibidem per tempore ordinati fuerint et ibidem officium Dei fecerint in earum pertineant potestatem eas abendi, tenendi, possidendi, inperandi, gubernandi, laborare faciendi et usum fructuandi et si oportum fuerit licentiam et potestatem abeatis causas exinde agendi, querimoniam faciendi, responsum reddendi, finem ponendi modis omnibus vobis eas ad pars suprascripta ecclesia et monasterio defensandi cum cartula ista qualiter iusta legem melius potieritis et si aliquando tempore ego qui supra Wido vel meus heredes tibi [prefata] ecclesia et monasterio Domini Sancti Salvatoris et Sancte Marie Sanctique Quirici et Sancti Martini et Sancti Nicolai et Sancti Benedicti suprascripta portione de predicta ecclesia Sancti Christofori cum omnibus terris et rebus quae ad illam portionem pertinet et predictam p[or]tionem de suprascripta petia de terra cum vinea et terra laboratoria quae superius legitur quibus ad suprascripta ecclesia et monasterio supra offeruit aliquando tempore in alico exinde intentionaverimus aut retolli vel subtragi quesierimus nos vel ille homo cui nos eas dedissemus aut dederimus per colibet ingenium et eam a pars suprascripte ecclesie et monasterio et ad eiusque rectoribus ab omnis homines defendere non potuerimus et non defensaverimus, spondeo ego qui supra Wido una cum meis heredibus componere ad pars suprascripta ecclesia et monasterio et ad eiusque rectores suprascripta res quae ad suprascripta ecclesia et monasterio supra offeruit in duplum infequidem loco sub estimatjone quales tunc fuerit et insuper penam argent[um] optimum libras decem. Sic tamen si nos exinde auctores nec defensores querere nec dare nolueritis licentiam habeatis absque nostra persona, si vestra fuerit voluntas, exinde causas agendi querimoniam faciendi [re]sponsum reddendi, finem ponendi, modis omnibus vobis eas defensandi ad pars suprascripte ecclesie et monasterio cum cartula ista, qualiter iusta legem melius potueritis, quia in tali ordine hanc cartula Sesmundo notario domni regis scribere rogavi. Actum loco et finibus ubi dicitur Casalappi, prope ipso castello et prope ecclesia Sancti Martini. Signum manus infrascripti Widi qui hanc cartula offertjonis fieri rogavi. Signa manuum Widi quondam Teuti et Iohannis quondam Mori et Nerli filii predicti Iohanni et Rodulfi filii quondam Lamberti et Iohannis filii Cunci testium. Sesmundo notarius domini regis post tradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 19