Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 15 (Giorgetti, n. 30)
source date: [1106 August] [Così in base allo stile fiorentino dell’incarnazione; altrimenti
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula de Livellaria de ecclesia Sancti Christofori. In nomine domini Dei eterni. Anno ab incarnatione eius millesimo centesimo VI, mense augusti, indictione quarta Xa. Manifesti sumus nos Lamberto filius quondam Widi et Ugo filius quondam Uberti quia per hanc cartula vindimus et tradimus in ecclesia et monasterio beati Quirici, quod est constructo et edificato in loco Populonii hi sunt omnibus terris et vineis, donicatis et massariciis nostris, quem habere et possidere visi sumus et nobis per quocumque ordine legibus est pertinentes et sunt positi ipsis terris infra curte et castello de Casalappi et cum ecclesia Sancti Christofori, qui est constructa in loco qui nuncupatur Livellaria vel per aliis locis et vocabulis ubicumque habere visis sumus infra predicta curte et castello iamdicti omnibus terris et vineis sicut superius legitur, cum inferioribus et superioribus vel accessionibus et ingressibus suis in integrum in iamdicta ecclesia vinditionis nomine tradimus pro pro qua meritum recipimus pretio [solidos triginta] sex de bonos denarios Lucenses in prefinito, unde repromittimus nos qui supra Lamberto et Ugo una cum nostris heredibus in iamdicta ecclesia aut cui iamdicta ecclesia dederit vel habere decreverit, ut si nos a pars [ipsius] ecclesia aliquando tempore in aliquod exinde intentionaverimus aut retolli vel subtragi quesierimus nos vel ille homo cui nos eas dedissemus aut dederimus per colibet ingenium et si nos a pars ipsius ecclesie et monasterio d[efendere] non potuerimus et non defensaverimus, spondimus nos qui supra a pars ipsius ecclesia componere suprascripta nostra venditjo in duplum inferquidem loco sub estimatjone qualis tunc fuerit et si nos a pars ipsius ecclesie et monasterio exinde auctores quaerere aut dare noluerint, licentiam habeatis absque nostre persone exinde causas agendi, reponsum reddendi, finem ponendi, modis omnibus vobis eam defensandi cum cartula ista vel qualiter iusta legem melius potueritis quia in is modo hanc cartula Teibertus notario domni imperatoris scribere rogavi. Actum a Barbialla, prope ipso castello. Signa manuum suprascriptorum Lamberti et Ugi, qui hanc cartula fierj rogaverunt. Signa manuum Teuderigi filii Gotitj et Rustici filii Morecti et Gotitj filii quondam Rollandi rogati testes. Teibertus notarius domni inperatoris post tradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 30

Il termine curtis in riferimento a Casalappi è ambiguo, potendo indicare tanto l'azienda, quanto una già formata signoria (meno probabilmente). Vd. ***