Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 16 (Giorgetti, n. 32)
source date: [1116 March 10] [Così in base allo stile pisano dell’incarnazione, l’indizione è
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula de Livellaria de tres petiis de terris. I[n n]omin[e] domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Anno ab incarnatione eius millesimo centesimo VI Xo, sexto idus martii, indictione octava. Manifesti sumus nos Gerardus filius bone memorie Gisolfi et Gisolfus filius predicti Gerardi quia insimul nos ambo [vindimus et] tradimus tibi domno abbati, qui Mauro vocatur, de ecclesia et monasterio Sancti Quirici sito Populonio, tres videlicet terre petias, quarum una esse videtur prope ecclesia Sancti Christofori, et tenet uno capo in terra Teudicinga, alio in terra Rugeri filii quondam B[ru]ni, lato uno in terra Sancti Cerbonii, aliud in terra de suprascripto monasterio; altera terre petia tenet capud in terra de suprascripto monasterio, latus unum in Cornea morta, alio in terra Sancti Pancratii et de suprascripto monasterio; tertia terre petia videtur esse prope ecclesia eiusdem Sancti Christofori, quam tenet capud uno cum lato uno in terra Teudicinga, capud alio in terra de Sancta Maria de Serena, aliud latus in terra de filiis quondam Henrici, per terminos et confines ut petie terrarum per designate esse videm[ur sicut suprascripte sunt] ita in integrum cum inferioribus et superioribus suis tibi domno predicto Mauro abbati et cum ascensionibus et ingressoribus earum vindimus, tradimus ad utilitatem predicti monasterii Sancti Quirici, ita vendimus et tradimus; pro q[uibus] recepimus pretium argentum pro valente solidos triginta in prefinito a te qui supra abbas Sancti Quirici, unde repromittimus, qui supra Gerardus et Gisolfus eius filius, nos insimul una cum nostris heredibus, ut si in aliquo tempore aliquid exinde intentionaverimus […] aut retolli vel subtrai quaesierimus, nos vel ille homo cui nos eam dedissemus aut dederimus, per quodlibet ingenium et eam ab omni homine defendere non potuerimus et non defensaverimus, tunc spondimus nos, qui supra Gerardus et Gisolfus filius Girardi, cum nostris heredibus componere tibi suprascripto abbati Mauro vestrisque successoribus de predicto monasterio Sancti Quirici de Populonio suprascripta meam venditionem in duplum in consimili loco sub estimatione qualis tunc fuerit; et tamen si nos exinde auctores nec defensores querere nec dare volueritis, licentiam habeatis absque nostra persona, si vestra fuerit voluntas, exinde causam agendi, responsum reddendi, finem ponendi, modis omnibus vobis defensandi eam cum cartula [i]sta ad partem et hutilitatis suprascripti monasterii vel qualiter iusta legem melius potueritis, quia in tali hordine hanc cartula Petrus notario domni regis scribere rogavimus. Actum in loco qui dicitur Livellaria, sito Cornino, prope ecclesia Sancti Christofori. Signa manuum suprascriptorum Gerardi et Gisolfi filii Gerardi, qui hanc cartulam fieri rogaverunt. Signa manuum Benni quondam Ugonis et Rugeri quondam Bruni et Bruni quondam Beritj testium. Petrus notarius domni regis post tradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 32