Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 17 (Giorgetti, n. 45)
source date: [1126 January 23] [Così in base all’anno dell’incarnazione secondo lo stile pisa
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula de Livellaria. I[n n]omin[e] domini nostri Iesu Christi Dei aeterni. Anno dominice incarnationis millesimo centesimo vigesimo VI, decimo kalendas februarii, indictione Xa. Manifestus sum ego Rogerius, filius bone memorie Ildibrandi, quia per hanc cartula offertionis offero et dono et trado omnipotenti Deo et ecclesie monasterio Sancti Quirici, loco Populonio, idest una petia de terra quae prope ecclesia Sancti Christofori est, in loco Livellaria, iuxta flumen Cornee, quae teneri videtur capud unum in terra suprascripti monasterii, et aliud capud in via puplica, latum unum in terra Sancti Cerbonii et de suprascripto monasterio, et aliud latus in terra de iamdicto monasterio atque comitum. Hanc predicta petia de terra, sicut signata videtur esse et diximus, ita in predicto monasterio Sancti Quirici, pro Dei amore et remedio hac salute meorum parentum vel nostre, dono et trado et concedo, ut ab ac hodie in antea sit in potestate tua domno in Dei nomine abbati, nomine Mauro, et tuorum successorum fratrum, qui in predicto monasterio ad onorem Dei et Sancti Quirici ordinati fuerint et positi et officium Deo fecerint in vestra vero sit potestatem suprascripta offersionem, quam in suprascripto monasterio dedi eam habendi, tenendi, regendi, gubernandi et faciendi exinde quicquid facere volueritis ad partem et utilitatem iamdicti monasterii Sancti Quirici in integrum cum inferioribus et superioribus suis seo cum ascesioribus et ingressoribus suis dono et trado. Unde repromitto ego, qui supra Rogerius, una cum meis heredibus tibi, domno Mauro in Dei nomine abbati tuisque successoribus, qui in predicto monasterio ordinati fuerint, ut si in aliquo tempore aliquid exinde intentionaverimus aut retolli vel subtrai quesierimus, nos vel ille homo cui nos eam dedissemus aut dederimus per quolibet ingenium, et eam ab omni homine defendere non potuerimus et non defensaverimus, tunc spondimus nos Rogerius una cum meis heredibus componere suprascripta offersionem, quam in predicto monasterio dedi, in duplum inferquidem loco sub extimatione qualis tunc fuerit; et tamen si nos exinde auctores nec [defe]nsores querere nec dare volueritis, licentiam habeatis absque nostra persona, si vestra fuerit voluntas, exinde causam agendi, responsum reddendi, finem ponendi, modis omnibus vobis eam ad partem suprascripti monasterii defensandi cum cartula ista, qualiter iuxta legem melius potueritis, quia in tali hordine hanc cartula Petrum domni regis notarium scribere rogavi. Actum in loco et castello qui dicitur Suvereto. Signum manus suprascripti Rogeri quondam Ildibrandi qui hanc cartulam offersionis fieri rogavit. Signa manuum Perli quondam Ugonis et Wittoni quondam Signorelli testium. Petrus domni regis notarius post tradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 45