Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 18 (Giorgetti, n. 21)
source date: [1083 May 30] [Così secondo lo stile pisano dell'incarnazione e un errore per ec
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula de Livellaria. In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Anno ab incarnatione eius millesimo optuagesimo quarto, tertio kalendas iunii, indictione septima. Manifesti sumus nos Tebaldo filius quondam Ildebrandi et Rustica iugalis et filia quondam Bonate quia communiter et consentientes mihi suprascripto vir meus, ubi interesse videtur notitia de duo propinquiores mei, quorum nomina subter leguntur, a quibus secundum legem interrogata et cognita sum quod nulla me pati violentiam, sed puram integra mea bona voluntate […] secundum edicti paginam, comuniter et consentientes per hanc cartulam pro animabus nostris remedium offerimus tibi omnipotenti Deo et a pars ecclesie et monasterio Domini et Sancti Salvatori et Sancte Marie et Sancti Quirici et in aliorum sanctorum vocabulis ibidem consecrati edificata in monte de Populonio, ubi domnus Cunitho reverendissimus abbas nunc preesse videtur, una petia de terra posita in loco et finibus ubi dicitur Libellaria, non longe ab ecclesia Sancti Christofori, habentem unum capud in Cornia Morta, aliud capud habet in terra Enrigi filii quondam Alberti, latus unum habet in terra et vinea de suprascripta ecclesia, aliud latus habet in terra Pelegrini filii quodam Rustici. Ac suprascripta petia de terra qualiter ab omni parte circumdata est per designatas locas in integrum cum inferioribus et superioribus suis seo cum accessionibus et ingressoras suas tibi omnipotenti Deo et a pars suprascripte ecclesie et monasterio comuniter et consentientes offerimus tali ordine, ut ab odierna die in antea sint proprietas iuris predicte ecclesie et monasterio et de suo[s] rectores, et si oportum fuerit, licentiam et potestatem habeatis causas exinde agendi, querimoniam faciendi, responsum reddendi, finem ponendi modis omnibus vobis eam defensandi ad pars supradicte ecclesie et monasterio cum cartula ista offersionis, qualiter iuxta legem melius potueritis; et si aliquando tempore nos qui supra iugalibus vel nostris heredibus tibi prefata ecclesia et monasterio predicta petia de terra quas in suprascripto monasterio offerimus aliquando tempore in aliquo exinde intentionaverimus aut retolli vel subtragi quesierimus nos vel ille homo cui nos eam dedissemus aut dederimus per colibet ingenium et eam a pars predicte ecclesie et monasterio ab omni homines defendere non potuerimus et non defensaverimus, spondemus nos qui supra iugalibus comuniter et consentientes una cum nostris heredibus componere a pars suprascripta ecclesia et monasterio et ad eiusque rectores suprascripta petia de terra in duplum inferquidem loco sub estimatione qualis tunc fuerit et insuper penam argentum optimum libras decem. Si tamen si nos exinde auctores nec defensores querere nec dare volueritis licentiam habeatis absque nostra persona, si vestra fuerit voluntas, exinde causam agendi, querimoniam faciendi, responsum reddendi, finem ponendi, modis omnibus eam defensandi a pars suprascripta ecclesia et monasterio cum cartula ista offersionis, qualiter iuxta legem melius potueritis et quislibet persona predicta petia de terra qua in suprascripta ecclesia et monasterio offerimus tollere vel subtraere aut minuare seu alienare presumpserit, delead Deus nomen eius de libro viventium et cum iusti non scribantur, fiat participes cum Dathan et Abiron, qui aperuit terra ossum et degluttivit eos terra, fiat socius cum Anania et Saphira, qui fraudaverunt pecunia domni sui, fiat dannatus cum Symone Mago, qui gratia sancti Spiritus venundare voluit, partem quoque habeat cum Pilato et Erode et Nerone et cum Iuda traditore fiat demersus ab altitudine celi in profundum inferni et cum diabolus in infernum sit semper arsurum et in diem iudicii ante Domini tribunal non resurgat in numero iustorum, quia in tali ordine hanc cartula offersionis Sismundus notarius domni regis scribere rogavimus. Actum loco Vignale, prope ipso castello. Signa manuum suprascripti iugalibus, comuniter et consentientes, qui hanc cartula offersionis fieri rogaverunt. Signa manuum Albertus subdiaconus et Raimundi germani filii et propinquiores suprascripte Rustice interfuerunt. Signa manuum Opithi filii quondam Rodilandi et Brunicardus filii quondam Petri seo Ugo filii quondam Farolfi, testium. Sismundus notarius domni regis post tradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 21