Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 19 (Giorgetti, n. 18)
source date: [1078 November 4] [La carta è datata secondo l'annno dell'incarnazione nello sti
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula de Parentorum prope Livellaria et de Cafagio. In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Anno ab incarnatione eius millesimo septuagesimo nono, pridie nonas novembris, indictione secunda. Manifesta sum ego Gisla relicta qui fuit quondam Saracini et filia quondam Alberti, quia una per consensu et data licentiam Ildebrandi filii quondam Gethi cognato meo et Gerardi filii quondam Ferolfi mundualdi mei, in quorum mundio ego visa sum esse, per hanc cartula pro anima mea remedium seo pro remedium anime predicti Saraceni, qui fuit vir meus, [et pro] remedium animarum filii mei offero tibi Deo et ecclesia et monasterio Domini et Sancti Salvatori et Sancte Marie Sanctique Quirici et Sancti Petri et Sancti Martini et Sancti Nicolai et Sancti Benedicti qui est fundato et edificato in monte que dicitur Populonio, ubi nunc domnus Cunizo reveren[di]ssimus abbas preesse videtur, duo petiis de terris, quibus sunt positis in loco et finibus ubi dicitur Parentorum prope Libellaria, qui una ex ipse petia de terra cum vinea et terra laboratoria, super se habentes est tenens unum capud in terra de predicto monasterio, et aliud capud tenet in terra qui fuit quondam Petri notarii et modo videtur eam tenere a Pelegrino filius quondam Rustici, latus unum tenet in terra de filiis quondam Sturmuli et in terra de filiis quondam Bernardi et in terra Ugi filii quondam Rollandi, et aliud latus tenet in terra Tedicinga et in terra Ubaldi filii quondam Ildebrandi. Secunda petia de terra, quod est campo ubi dicitur Cafagio, prope ipso loco est, tenens unum capud in terra mea, quae mihi reservo et aliud capud tenet in via, latus unum tenet [in terra] de ecclesia et monasterio Sancte Marie sito Serena et aliud latus tenet in terra Tedicinga qui fuit iam Gerardi de loco Tonalla et aliquantulum de ipso latus tenet in terra Ubertinga. As suprascriptis petiis de terris qualiter ab omni parte circum[dati] sunt per designatis locis in integris cum inferioribus et superioribus suis seo cum accessionibus et ingressibus suis tibi omnipotenti Deo et ipsius ecclesia et monasterio Sancti Salvatori et Sancte Marie et Sancti Quirici et Sancti Martini et Sancti Nicholai et Sancti Benedicti consentientes mihi [suprascripti] mundualdi mei offerre prevideor tali ordine, ut ab odierna die ipsius ecclesia et monasterio et de illis abbatis seo monacis et presbiteris vel clerici qui ibidem per tempore hordinati fuerint et ibidem officium Deo fecerint in eorum permaneat potestatem eas habendi, tenendi, possidendis, inperandi, gubernandi, laborare faciendi et usumfructuandi et si oportum fuerit licentiam et potestatam exinde habeatis causas exinde agendi, querimoniam faciendi, responsum reddendi, finem ponendi modis omnibus modis vobis eas ad pars infrascripte ecclesie et monasterio defensandi cum cartula ista, qualiter iuxta legem melius potueritis; et si aliquando tempore ego qui supra Gisla vel meis heredes tibi prefata ecclesia et monasterio [Domini et] Sancti Salvatoris et Sancte Marie Sanctique Quirici et Sancti Martini et Sancti Nicolai et Sancti Benedicti suprascripti duo petiis de terris quae superius legitur, quibus in suprascripta ecclesia et monasterio supra offeruit aliquando tempore in alico exinde intentionaverimus aut retolli vel [subtragi] quesierimus nos vel ille homo cui nos eam dedissemus aut dederimus per colibet ingenio et eam a pars suprascripte ecclesie et monasterio et ad eius rectores ab omni homines defendere non potuerimus et non defensaverimus, spondeo ego qui supra Gisla consentientes mihi suprascripti mundualdi mei una cum meis heredibus componere ad pars suprascripta ecclesia et monasterio et ad eiusque rectores suprascriptas duo petiis de terris quas in suprascripta ecclesia et monasterio supra offerui in dupplum inferquidem loco [sub est]imatione qualis tunc fuerint et insuper penam argenti optimi libras XX. Si tamen si nos exinde auctores nec defensores querere nec dare nolueritis licentiam abeatis absque nostra persona, si vestra fuerit voluntas, exinde causas agendi, querimoniam faciendi, responsum reddendi, finem ponendi, modis omnibus vobis eam defensandi ad pars suprascripte ecclesie et monasterio cum cartula ista, qualiter iusta legem melius potueritis, quia in tali ordinem hanc cartula Sesmundo notario domni regis scribere rogavi. Actum loco et finibus ubi dicitur Biserno, prope ecclesia Sancti Bartholomei. Signum manus suprascripte Gisle qui hanc cartula offersionis fieri rogavi. Signa manuum suprascripti Ildibrandi et Gerardi mundualdi predicte Gisle consentientes. Signa manuum Amichi filii quondam Anatelli et Rainerii filii predicti Amichi et Widi filii quondam Teutj, quae Brocculo vocabatur, et Rusticus filii quondam Petri et Rusticus filii quondam Tebaldi et Teutj filii Petri testium. Sesmundo notarius domni regis post tradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 18