Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 22 (Giorgetti, n. 31)
source date: [1114 November 4] [Così in base all’anno dell’incarnazione, stile pisano e a un’
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula de Livellaria. In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Anno dominice incarnationis millesimo centesimo quinto Xo, pridie nonas novembris, indictione VIII. Manifestus sum ego Albertus filius bone memorie Enrichi quia per hanc cartula offersionis offero Deo et monasterio Sancti Quirici, sito Populonio, una petia de terra mea illa, quam habeo in loco Cornino, sito Livellaria, in qua puteum esse videtur constructum; do, offero, concedo pro anime mee et genitoris mei, nomine Henrichi, suprascripta petia de terra […] monasterio predicti Sancti Quirici, sicut designata per capita et latera esse videtur, ut ab odie in antea sit in potestate de rectoribus et pastoribus illis, qui predicto monasterio positi et ordinati fuerint, silicet tam in tuo, qui modo es abbas, nomine Mauro, quam et successoribus tuis eam habendi, tenendi, regendi, gubernandi et faciendi exinde quicquid ad partem et utilitatem de ipso monasterio facere volueritis tam vos, quam et vestri successores, qui in tempore […]tituti prepositi in ipso monasterio ordinati fuerint. [Quisquis] ergo suprascripta petia de terra, quam in predicto monasterio dedi, tollere aut contendere vel minuere voluerit, deleat eum Deus de libro viventium et cum iustis non scribatur, sit dampnatus cum Pilato et Erode et cum Iuda traditore et in die iudicii non resurgat in numero iustorum ante Dei tribunal, tamen si nos exinde auctores nec defensores querere nec dare volueritis, licentiam habeatis absque nostra persona, si vestra fuerit voluntas, exinde causam agendi, responsum reddendi, finem ponendi, modis omnibus nobis eam defensandi ad partem suprascripti monasterii cum cartula ista, qualiter iusta legem melius potueritis, quia in tali ordi[nem] hanc cartula Petrum notarium domni regis scribere rogavi. Actum in loco qui dicitur Vignale, territorio Populoniense. Signum manus suprascripti Alberti, qui hanc cartulam offersionis fieri rogavit. Signa manuum Corucci quondam Opithi et Bruni quondam Berithi, rogati testes. Petrus notarius domni regis post tradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 31