Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 23 (Giorgetti, n. 49)
source date: [1130 March 24-1131 March 23] [Datato solo secondo l'anno dell'incarnazione (113
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Breve de Livellaria. In Christi nomine, amen. Breve recordationis facimus qualiter comes Gottifredus, filius Ugonis quondam Teudici, veniens in claustrum Sancti Quirici, monasterium Populoniensis, cum Ugone cognato suo et petivit ab eo medietatem [de] una petia de terra, quae est posita in loco ubi dicitur Livellaria, prope ecclesia Sancti Christofori, et illa petia predicta de terra obvenerat illi ex parte Uselminga, ut sibi eam daret proprietario iure quod et fecit. Postmodum [predictus] comes Gotifredus, una cum iam dicto Ugone, veniens ante altare sancti Salvatoris et sancti Quirici, in presentia domni Mauri abbatis et suorum fratrum, posuit investitionem super predictum altare, causa donationis, tali ordine, ut predictum monasterium ab eo die in antea haberet et possideret, absque ulla molestia, pro anima Roberti fratri sui, perpetuo iure. Si quis autem prefatam terram predicto monasterio aliquando tempore eam molestare aut inquietare voluerit, promisit se predictus Gottifredus ea[m] ab omnibus hominibus esse defensaturum, iuxta suum posse. Quod si non fecerit, spopondit se esse compositurum libras X. Sicque rogavit Henrigum abbatem Montis Christi, qui ibi intererat, ut hec ita describeret ad memoriam posterorum, quod et fecit. Hoc autem factum est anno millesimo C XXXI ab incarnatione domini nostri Iesu Christi.

Giorgetti, n. 49