Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 25 (Giorgetti, n. 48)
source date: [1128 January 23] [Così in base all’anno dell'incarnazione secondo lo stile pisa
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula de Livellaria. In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Anno dominice incarnationis millesimo centesimo vigesimo octavo, Xo kalendas februarii, indictione Xa. Manifestus sum ego Rogerius, filius bone memorie Bruni, quia per hanc cartula offersionis offero et do omnipontenti Deo et monasterio vel ecclesie Sancti Quirici que est in loco Populonio, petiam unam de terra quae videtur esse in loco Livellaria, quae continere videtur latus cum capite in terra suprascripti monasterii, similiter latus cum alio capite in terra de iamdicto monasterio Sancti Quirici; sicut circumdata esse videtur ex omni parte trado et offero omnipotenti Deo et ecclesia vel monasterio Sancti Quirici pro Dei amore et remedio vel salute parentum meorum ac nostre anime, ut ab odie in antea sit in vestra potestate, silicet in tua domno Mauro [in Dei nomine] abbati tuisque successoribus, qui in prefata ecclesia vel monasterio Sancti Quirici pro Dei amore ordinati fuerint, eam habendi, tenendi, regendi, gubernandi, faciendi exinde quicquid facere volueritis ad partem et hutilitatem vel salutem suprascripti [monasterii]; in integrum eam dono, trado vel offero cum inferioribus et superioribus suis seo cum ascensioribus et ingressoribus suis. Unde repromitto ego, qui supra Rogerius quondam Bruni, una cum meis heredibus tibi domno Mauro abbati tuisque successoribus, ut si [in a]liquo tempore aliquid exinde intentionaverimus aut retolli vel subtrai quesierimus, nos vel ille homo cui nos eam dedissemus aud dederimus per quodlibet ingenium, et eam ab omni homine defendere non potuerimus et non defensaverimus, tunc spondemus nos, qui supra Rogerius, una cum meis heredibus, tibi, qui supra Mauro abbati, tuisque successoribus componere ad partem predicti monasterii suprascripta meam offersionem in dupplum inferquidem loco sub estimatione, qualis tunc fuerit. Quiscumque vero suprascripta meam donationem vel offersionem tollere aut contendere vel delere voluerit, deleat eum Deus de libro viventium et sit damnatus cum Pilato et Herode et cum Iuda traditore, et in die iudicii non resurgat in numero iustorum. Tamen si nos exinde auctores nec defensores quaerere nec dare volueritis, licentiam abeatis, absque nostra persona, si vestra fuerit voluntas, exinde causas agendi, responsum reddendi, finem ponendi, cum cartula ista omnibus modis eam ad partem predicti monasterii defensandi, qualiter iusta legem melius potueritis, quia in tali ordine hanc cartulam Petrum domni regis notarium scribere rogavi. Actum in loco et castello qui dicitur Vignale, territorio Populoniensi. Signum manus suprascripti Rogeri quondam Bruni, qui hanc cartula fieri rogavi. Signa manuum Alberti quondam Ildibrandi et Gabreti quondam Lanfranchi et Widonis quondam Iohannis testium. Petrus notarius domni regis post tradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 48