Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 31 (Giorgetti, n. 5)
source date: [1048 January 3] [La carta è datata secondo l'anno dell'incarnazione, stile pisa
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula dal Burdi in Cornino. In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Anno ab incarnatione eius millesimo quadragesimo VIIIo, regnante domno nostro Henrigo, gratia Dei imperator augusto, anno imperii eius in Italia secundo, tertio nonas ianuarii, indictione prima. Manifestus sum ego Ascuino filius bone memorie Fulcardi quia per hanc cartula pro anime mee remedio et per remedio anime bone memorie suprascripti genitori meo offero tibi omnipotenti Deo et ecclesia et monasterio Sancte Marie et Sancti Quirici sito loco Populonio idest meam portionem ex integra quod est medietatem de una petia de terra mea illa quod est vinea, qui esse videtur in loco et finibus ubi dicitur a Cornino et vocitatur a Burdi, tenenetem uno capo in terra qui fuit Guidi clerici et Rustichelli g(ermani) filii quondam Gerardi, et alio capo tenet in via, lato uno tenet in terra Raineri et Signoretti g(ermani) fil(ii) quondam Signoretti, et alio lato tenet in terra mea, quas mihi reservo, et de meis consortibus. Has suprascripta meam portionem de terra quod est vinea in eodem loco, qualiter ab omni parte circumdata est per designatas loca, quo sunt meam portione quattuor t(ra)miti, ut dictum est medietatem exinde in integra in integrum una cum inferioribus et superioribus suis seu cum accessionibus et ingressoras suas tibi Deo et ipsius ecclesia Sancte Marie et Sancti Quirici offerre prevideor tali ordine, ut ab odierna die in ipsisus ecclesia Sancte Marie et Sancti Quirici suisque rectoribus sint et permaneant potestate suprascripta meam portionem de suprascripta petia de terra, quod est vinea, quas ipsius ecclesia Sancti Quirici offero pro anime mee remedio ad iure proprietario ipsius ecclesie Sancte Marie et Sancti Quirici eiusque rectoribus eam habendi, tenendi, possidendi, gubernandi, imperamdi, laborare faciendi et usufructuandi et si oprtum fuerit causas exinde agendi, quaerimoniam faciendi, responsum reddendi, finem ponendi, modis omnibus vobis eam defensandi ad pars ipsius ecclesia Sancte Marie et Sancti Quirici eiusque rectoribus cum cartula ista offersionis, qualiter iusta legem melius potueritis pro anime mee remedio et pro remedio anime de suprascripto genitor meus stabile permaneat semper, eo videlicet ordine ut non habeas potestate neque licentia nullusque rectoribus de ipsa ecclesia Sancte Marie et Sancti Quirici, qui pro tempore ordinatum fuerit, suprascriptam meam portionem de suprascripta petia de terra, quod est vinea, commutare neque alienare se[d] omni tempore sint potestate ipsius ecclesie eiusque rectoribus abendi, tenendi, possidendi, imperandi, laborare faciendi et usum fructuandi et si aliquando tempore ego qui supra Ascuino vel meus heredes tibi prefata ecclesia et eiusque rectoribus suprascripta meam portionem de suprascripta petia de terra, quod est vinea, quas ipsius aecclesia offero pro anime mee remedio, aliquando in aliquo exinde intentionaverimus aut retolli vel subtrai quesierimus nos vel ille homo cui nos eam dedissemus aut dederimus per quodlibet ingenio et eam a pars ipsius ecclesia Sancti Quirici et eiusque rectoribus ab omni homines defendere non potuerimus et non defensaverimus, spondeo ego qui supra Ascuino una cum meis heredibus componere a pars ipsius ecclesie Sancte Marie et Sancti Quirici et ad eiusque rectoribus suprascripta meam portionem de suprascripta petia de terra quod est vinea, quas ipsius ecclesia offero in dupplum inferquidem loco sub estimatione qualis tunc fuerit. Et si quislibet homo masculus vel femina a pars ipsius ecclesie Sancte Marie et Sancti Quirici et ad eiusque rectoribus suprascripta petia de terra vinea qualiter superius legitur tollere vel minuare aut subtraere sive alienare presumpserit, delead omnipotens Deus nomen eius de libro viventium et cum iustis non scribantur et in die iudicii ante Domini tribunal non resurgat. Et hec cartula offersionis omni tempore in suprascripto ordine in sua permaneat firmitate et robore, quia sic complacuit animo meo. Et pro confirmatione Rodilandus notarius domni inperatoris scribere rogavi. Actum in loco et finibus ubi dicitur a Petra, ad ipsa rocca. Signum manus suprascripti Ascuini qui anc cartula offertionis fieri rogavit. Signa manuum Lupicini quondam Wilgi et Uberti et Ansualdi germani filii bone memorie Ansualdi testium. Rodilandus notarius domni inperatoris post tradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 5