Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 33 (Giorgetti, n. 25)
source date: [[1087-1089] January 2] [Anno dell’incarnazione e indizione non concordano. Le d
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula da Petraficta et da Quercia Grossa et da Corbellaio. In eterni Dei nomine. Constat nos Ugo comitem quondam Rodulfi comitis et Iolittas iugale filia quondam Wilielmi marchionis cognita sub interrogatione Henrici iudicis sacri palatii nullam me passam violentiam, voluntarie hanc celebrasse offersione, comuniter et legaliter dato consensu; in Dei enim nomine nos suprascripti iugales tibi omnipotenti Deo et ecclesie et monasterio Domini et Sancte Marie et Sancti Quirici quod ***, ubi nunc domnus Cunitjo reverendus abbas preesse videtur offerimus, donamus, cedimus, largimus et tradimus quattuor videlicet petia de terra, quorum primo coheret ab oriente terra Sancti Petri de Monteviridi, ab occidente terra Ildibrandi quondam Gethi, a septentrione coheret ei Cornia, a meridie terram, quam nobis reservamus, et dicitur istud petium Petraficta; alteri vero petia, quod dicitur Quercus Grossa, ab oriente choheret Cornia et prope Burdi, ab occidente via Ubertinga, a septentrione coheret ei terra quam nobis reservamus, a meridie terre Tedicinge; tertio autem petio ab oriente coheret terra nostra, ab occidente via Ubertinga, a septentrionem via, a meridie terra Pungulinesis; quarto vero quod dicitur prope Corbellaio, est per mensura stariorum VI cum olivis ad seminatura sextarii panum decem, ab oriente coheret via puplica, ab occidente terra nostra Roccisiana, a septentrione via puplica, a meridie terra nostra; ut hec supranominata petja de terris cum ingressoris et accessionibus suis, sicut termini et confinia sua consistunt, sint in [i]ure predicti monasterii proprietario nomine ad usum et commodum ibidem Deo militantium et militatorum. Quam nostram offersionem si nos qui supra iugales vel nostri heredes removere vel diminuere quesierimus per aliquod ingenium, aut si exinde molestare abbatem ipsius monasterii vel prepositum vel eius ministeriales vel servientes presumpserimus aliquo modo, aut si apparuerit aliquod nostrum datum vel factum quod impedimento sit predicto monasterio de prenominatis rebus et si supra nostra scripta oblata ad partem predicti monasterii defendere non potuerimus et non defensaverimus, spondemus nos qui supra iugalibus communiter et legaliter dato consensu nos nostrosque heredes debere componere ad partem predicti monasterii ea omnia in dupplum inferquidem loco sub estimatione et insuper pene nomine libras argenti optimi L, quia in hoc ordine Henricum sacri palatii notarium pro nobis scribere rogavimus. Actum in castello de Sticciano, anno dominice incarnationis millesimo octuagesimo octavo, quarto nonas ianuarii, indictione Xa. Signa manuum predictorum iugalium qui hanc cartulam fieri rogaverunt. Unde super violatorem huius nostre dispositionis sit maledictio Dei et sanctorum omnium et sit super eum anathema maranatha, in die iudicii inrecuperabiliter damnetur. Amen, amen, amen. Henricus sacri palatji iudex interfui. Signa manuum Widonis quondam Widonis et Pagani filii Benboni et Ugonis quondam Sirici et Widonis quondam Rola(ndi) et Ugonis quondam Ilditj et Winithonis quondam Petri testium. Henricus sacri palatii notarius post traditionem completam absolvi.

Giorgetti, n. 25