Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 34 (Giorgetti, n. 29)
source date: [1101 December 31] [Datata secondo l’anno dell’incarnazione, stile fiorentino-se
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula de curte Ubertinga. In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Anno dominice incarnationis millesimo centesimo primo, pridie kalendas ianuarii, indictione Xa. Manifesti sumus nos Ildibrando quondam item Ildibrandi et filius Gethi et iugalis mea Wilia filia bone memorie Enrigi consentiente mihi viro meo Ildibrando ubi interesse videtur providentia et notitia propinquorum parentum meorum, a quibus ego interrogata et cognita sum, scilicet Rugeri filio meo ipse interrogante et viro meo Ildibrando mihi consentie[nte] insimul ambo per hanc cartula offersionis donamus ac concedimus vel offerimus tibi omnipotenti Deo et ecclesie et monasterio Sancti Quirici, qui esse videtur in loco ubi dicitur Populonium, pro remedio et salutem animarum nostrarum et nostrorum parentum offerimus et damus terram nostram quae esse videtur in loco ubi dicitur curte Ubertinga, quae est inter Corgna et Noturo tota ex integra nostram partem, quicquid illic nobis iure nostro videtur esse pro nostrarum animarum et nostrorum propinquorum parentum salutem donamus et offerimus predicto monasterio et ecclesie Sancti Quirici in integrum cum inferioribus et superioribus suis seu cum accessioribus et ingressoribus suis, ut ab odie in antea sit in potestate ad partem predicte ecclesie et monasterii Sancti Quirici de illis rectoribus vel abbatibus atque clericis qui per tempora ad onorem Dei et Sancti Quirici ordinati fuerint in eorum sit potestate et nunc modo domno abbati Cunitho, qui modo preest eam abendi, tenendi, imperandi et gubernandi et usufructuandi et quicquid ad partem predicte ecclesie et monasterii Sancti Quirici agere vel distribuere volueritis, unde repromittimus nos qui supra Ildibrandus et iugalis mea Q(ui)lia, consentiente sibi viro suo una cum meis heredibus tibi Deo et predicte ecclesie, ut si aliquo tempore aliquid exinde intentionaverimus aut retolli vel subtrai quesiermus nos vel ille homo cui nos eam dedissemus aut dederimus per quodlibet ingenium, tunc spondemus nos qui supra iugalibus componere ad partem predicte ecclesie et ad illos pastores, qui per tempore ibi ordinati fuerint et officium Deo ibi fecerint, suprascripta donatione in dupplum inferquidem loco sub estimatione qualis tunc fuerit. Quisquis ergo de predicta terra quam predicte ecclesie dedimus tollere vel subtrahere aut minuere voluerit, deleat eum Deus et nomen eius de libro viventium et in die iudicii non resurgat in numero iustorum ante tribunal Dei. Tamen si nos exinde auctores nec defensores querere nec dare volueritis, licentjam abeatis absque nostra persona, si vestra fuerit voluntas, exinde causam agendi, responsum reddendi, finem ponendi, modis omnibus vobis eam defensandi cum cartula ista vel qualiter iusta legem melius potueritis, quia in tali ordine hanc cartulam Petrum notarium domni regis scribere rogavimus. Actum in loco Biserni, territorio Populoniensi. Signa manuum Ildibrandi item quondam Ildibrandi filii Gethi et iugalis Wilie qui hanc cartula fieri rogaverunt. Signa manuum Alberti quondam Farolfi et Gerardi quondam Ildibrandi Zuculi et Widorini filii Ranucci et Martini quondam Athorini testium. Petrus notarius domini regis post tradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 29