Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 35 (Giorgetti, n. 36)
source date: [[1120-1121] January 16] [L’incertezza deriva dalla scelta dello stile pisano o,
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Breve da Sancto Mamme. In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Breve pro futuris et modernis temporibus securitatem ac firmitatem ad memoriam abendam vel retinendam, qualiter factum est in loco et castello, qui dicitur Campilia, in presentia bonorum hominum, quorum nomina subter leguntur. Veniens autem Ildibrandus quondam Lamberti in presentia domni Mauri, in Dei nomine abbati de ecclesia et monasterio Sancti Quirici sito Populonio, firmavit et investivit et tradidit atque dedit in manu predicti Mauri abbati petiam una de terra, quae prope ecclesia Sancti Mamme esse videtur, et continere videtur ambo latera cum capite uno in terra Sancte Marie, aliud vero capud in terra Sancti Petri. Ut designata videtur esse, hec predicta petja de terra, ita donavit, [et] tradidit et investivit prefatum abbate et in pena se obligavit in manu sua, ut si ullo tempore venerit aut apparuerit aliquis homo, qui eam tollere aut contendere presumpserit, et ipse Ildibrandus defensor non persisterit et per se tacit[us] et quietus non permanserit, obligaturus se penam composuit, per se et suosque heredes, daturos in suprascripto monasterio in rectorum et pastorumque, qui in prefato monasterio ad onorem Dei ordinati fuerint, solidos XL ad partem iamdicti monasterii Sancti Quirici, quia hoc taliter pactum ac conventum inter eos factum est. In presentja Folcardi quondam Saraceni et Rodulfi quondam Ugonis et Miranzosi quodam Ugonis et reliqui plures qui ibi fuere. Anno dominice incarnationis millesimo centesimo vigesimo, septimo decimo kalendas februarii, indictione Xa. Petrus domni regis notarius ibi fui et hunc brevem denotavi.

Giorgetti, n. 36