Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 38 (Giorgetti, n. 10)
source date: [1057 marzo 13] [Datata secondo l'anno di incarnazione, stile pisano; indizione
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Promissio de suprascripta cartula. In nomine domini Dei eterni. Anno ab incarnatione eius millesimo quinquagesimo septimo, tertio idus martii, indictione VIIIa. Manifestus sum ego Enrigo filius bone memorie Rothi quia tu Liudo presbitero filius bone memorie Liufredi dedisti mihi argentum solidos centum, propterea per hanc repromissionis paginam mea bona spontaneaque voluntate, repromitto tibi ut da admodum in antea nullo tempore non appareat nullo meo datum neque factum qui ego qui supra Enrigo factum habea[m] aut in antea faciam de integre due portionis de due petias de terra, una qui dicitur a Valli, cum vinea super se habentem, alia a Monticelli, qui ego Henrigo per cartula dedi Liudi presbiteri. Si apparuerit ullum meum datum vel factum qui ego fatum abeam aut in antea faciam per nullum argumentis ingenium, componam ego qui supra Enrigo Liudi presbitero vel a suo herede penam numerum argentum solidos C. Et ita in hoc ordine ac promissio Walberto notario domni inperatoris scribere rogavi. Actum loco Sasso ad ipso castello, territorio Vulterrense. Signum manus suprascripti Enrigi qui hanc promissio fieri rogavit. Signa manuum Gerardi filii bone memorie Petri et Winitj filii bone memorie Cici, Rustici filii Teutj testium. Walberto notarius post tradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 10