Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 39 (Giorgetti, n. 20)
source date: [1079 August 25] [Datata secondo l'anno dell'incarnazione, stile pisano.] [Bella
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Libello de suprascripta cartula a Veneruccio et a Tuccio. In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Anno ab incarnatione eius millesimo octuagesimo, octavo kalendas septembris, indictione secunda. Manifesti sumus nos Veneruccio filius quondam Iohanni et Tuccio filius quondam Mori quia tu Cunitjo in Christi nomine abbas de ecclesia et monasterio Domini, Sancte Marie et Sancti Quirici, sito loco Populonio per cartula livellario nomine a.ccensum et perexsolvendum dedisti nobis medietatem integram de duo petiis de terris positi una ex ipse, que est vinea, in loco et finibus Valli, prope ecclesia qui iam fuit Sancti Donati, que est tenentes ambobus capitibus cum uno latere in vie et alio lato tenet in terra et vinea Ubertinga; secunda petia de terra, quod est campo, posita in loco et finibus ubi dicitur Monticelli, est tenentem uno capo in terra Sancti Petri Monteviridi et aliud capud tenet in terra comitorum, latus unum tenet in via et aliut in rivo que dicitur Merdancio. De is suprascriptis petiis de terris qualiter ab omnibus partibus circumdati sunt per designatis locis, ut dictum est, medietatem in integram cum inferioribus et superioribus suis seu cum accessionibus et ingressibus suis nobis eas ad pars suprascripte ecclesie et monasterio livellario nomine dedisti, tali ordinem ut da admodum in nostra, qui supra Vueruccio et Tuccio, vel de nostris heredibus sint potestatem eas abendi, tenendi, imperandi, gubernandi, laborare faciendi, meliorandi et nobis eas privatum nomine habendi et usum fructuandi et exinde tibi vel ad posterisque successoribus tuis ad pars suprascripte ecclesie et monasterio per singulos annos, per omne mense septembris, censum in vobis reddere debeamus ad suprascripto monasterio, vobis vel ad misso vestro, aut a ministerialem illum, qui per tempore ibidem fuerit ordinatus sive ad illi monachi, qui ibidem per tempore Deo militant per nos aut per misso nostro argentum denarios bonis expendibiles de moneta de Lucca nummos XII tantum. Et si nos vobis hec omnia, qualiter superius legitur, per singulos annos taliter non fecerimus et non conservaverimus aut si predicte medietatem de predictis petjis de terris quas nobis livellario nomine dedisti de pars suprascripta ecclesia relaxaverimus vel si per nos peiorata fuerit per colibet ingenio, spondemus nos, qui supra Weruccio et Tuccio, una cum nostris heredibus componere tibi qui supra Cunitjo abbas vel ad posterisque successoribus tuis ad pars suprascripta ecclesia et monasterio penam argentum optimum libras X, quia taliter inter nos convenimus et duo inter nos libelli Sesmundo notario domni regis scribere rogavimus. Actum loco Bellare, iusta ecclesia Sancti Iustiniani. Signa manuum suprascripti Werucci et Tucci qui hunc libellum fieri rogaverunt. Signa manuum Cantarelli et Ildibra[n]di germani filii quondam Gotitj et Enrigi filii quondam Iohanni testium. Sesmundo notarius domni regis post tradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 20