Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 40 (Giorgetti, n. 39)
source date: [1122 March [1-24]] [La data proposta si ricava pensando a una datazione secondo
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Da Monte Maccaio a Suvereto. In nomine domini nostri Iesu Christi. Anni ab incarnatione eius millesimo centesimo vigesimo primo, mense martii, indictione Va Xa. Manifestus sum ego Ildibrandus comes filius Raineri comitis et Maximilla comitissa, iugales, et filia Rugeri comiti, et Lupa comitissa, relicta Malagalie, consentiente mihi prefato comite Ildebrando, in mundio cuius volo permanere, quia per hanc cartula donationis donamus et tradimus tibi, Mauro venerabili abbati ex monasterio Sancti Quirici, idest unus mansus terre, quod est in Monte Maccaio, cum vinea et oliveto, exceptis illis quae sunt Sancti Cipriani et Sancti Martini et Sancti Gerboni et Sancti Quirici, et rectus fuit per Benzonem, et designatus est ab omni parte, q[ui]a ex una parte est terra Sancti Petri de Monteviridi, ex altera parte tenet Rugerius vicecomes, desuper est terra Sancti Cerbonii, desubtus via, quem autem mansum suprascriptum una cum accessione et ingressione omnia in integrum sicut superius legitur prefato Mauro abbati donamus atque tradimus, ut vos et ecclesia vestra et successores vestri faciatis in(de) proprietario nomine iure quicquid volueritis, sine omni nostra nostrorumque heredum contradictione. Eo tamen tenore, si filii Malagalie comitis noluerint confirmare, cum integram etatem habuerint, cartula quam nos fecimus abbati Sancti Quirici de medietatem omnium nostrarum terrarum, quam vos tenuistis ante unc diem in Franciani per comitem Rainerium et comitissam Adalasia, et medietatem de ipso castellare, quam cartula si confirmaverunt, pacti sumus cum Mauro abbate qui et cartula, cum suprascripto manso de Monte Maccaiani, revertatur ad nos. Etiam promitto ego prefatus comes Ildebrandus et comitissa Maximilla et comitissa Lupa, una cum nostris heredibus, tibi Mauro abbati et tuis successoribus suprascripta nostram donatione defendere ab omni homine, quod si facere non potuerimus aut si prefatum mansum vobis tollere vel minuere voluerimus quovis ingenio, excepto si confirmatio facta fuerit alterius cartule a filiis Malagalie, si prefata conditjo non extiterit, promittimus nos una cum nostris heredibus tibi Mauro abbati et tuis successoribus prefatum mansum restituere in duplum, sicut pro tempore fuerit melioratus aut valuerit sub extimatione in consimili loco, quia inter nos taliter convenimus. Actum in castello de Suvereto. Signa manuum prefati comitis et comitissarum, qui que vero hanc cartula, qualiter supra legitur, scribere rogaverunt. Signa manuum Rugerii vicecomitis filii Ildibrandi et Vulpelli filii Perli et B(er)ardini filii Petri Grassi et Malpilli filii eius et Raineri filii Rufinelli et Tancredi filii Ugiccionis et Salarii filii Valfredi de Tremali et Vazonis de Monte Liverenti. Ego Aimerigus iudex et notarius domini inperatoris post tradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 39