Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 41 (Giorgetti, n. 1)
source date: [1029 January 3] [Colle Petronille]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula da Casale. In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Regnante domno nostro Currado gratia Dei inperator augusto, anno inperii eius in Italia secundo, tertio nonas ianuarii, indictione XIIa. Manifestus sum ego Anselmo filius bone memorie Ilditj quia per hanc cartula vindo et trado vobis Teutjo presbitero filio bone memorie Anselmi et Rodulfo presbitero filio bone memorie Flaimberti id est una petia de terra mea illa quam habeo in loco Casale, qui uno capo tenet in via, et alio capo tenet in terra qui fuit bone memorie Grossuli, lato uno tenet in terra Anselmi et alio lato tenet in terra de consortibus meis. Has suprascripta petia de terra qualiter ab omni parte circumdata est per designatas locas una cum inferioribus et superioribus suis seu cum accessionibus et ingressoras suas vobis eas vindo et trado, pro quibus ad vos pretium recepi spata una in prefinito. Unde promitto ego, qui supra Anselmo, una cum meis heredibus componere vobis, qui supra Teutjo et Rodulfo ambo presbiteri, vel ad vestri heredibus aut eidem homini cui vos suprascripta mea vinditio dederitis vel abere decreveritis, ut si nos vobis eas aliquando tempore in aliquo exinde intentionaverimus aut retolli vel subtrai quesierimus, nos vel ille homo cui nos eam dedissemus aut dederimus per quodlibet ingenio; et si nos exinde auctores nec dare volueritis et eas vobis ab omni homines defendere non potuerimus et non defensaverimus, spondemus nos vobis componere suprascripta mea vinditio in duplum inferquidem loco sub estimatione qualiter tunc fuerit. Si tamen si nos exinde auctores nec defensores querere nec dare volueritis, licentiam abeatis absque nostra persona, si vestra fuerit voluntas, causas exinde agendi, responsum reddendi, finem ponendi, modis omnibus vobis eam defensandi cum cartula ista, qualiter iusta legem melius potueritis, quia in tali ordine hanc cartulam Rodulfo notario et iudex domni inperatoris scribere rogavi. Actum loco et finibus ubi dicitur a Colle Petronille, ante ecclesiam Sancti Andree. Signum manus suprascripti Anselmi qui hanc cartula fieri rogavit. Signa manuum Rodulfi filii bone memorie Gerardi et Ildibrandi filii bone memorie Gumberti et Ildizo, que Rutulo vocatur, filii bone memorie Cunithe testium. Rodulfus notarius et iudex domni inperatoris post tradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 1