Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 42 (Giorgetti, n. 23)
source date: [1084 June 2] [La carta è datata secondo l’anno dell’incarnazione, stile pisano.
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Da Biserno, repromissio Amiculi. In Christi nomine. Breve pro modernis et futuribus temporibus securitatem ac firmitatem abenda vel retinendam ad memoriam, qualiter factum est ante ecclesia et monasterio Domini et Sancte Marie et Sancti Quirici, sito Populonio, ubi nunc domnus Cunitjo venerabilis abbas preesse videtur, presentia bonorum hominum, quorum nomina subter leguntur, Amico filius Anatelli et Raineri filius ipsius Amici, communiter et consentientes, per unam paginam, quae in suorum detinebant manibus, dederunt et tradiderunt atque investierunt suprascripto Cunitjo abbas cum suis confratribus eiusdem monasterii, a pars predicte ecclesie et monasterio Sancti Quirici, omnibus casis et cassinis, seo casalinis, atque terris, vineis, ortalia, olivetis, castagnetis, quercetis, silvis, virgareis, pratis, pascuis, cultis rebus vel incultis sive mobile vel immobile quantum modo habere et possidere visi sumus, aut in antea per quamcumque hordine legibus, sunt adquisituri preter illum quod ad eorum obitum dederint sive a presbiteri sive a parentibus, cum consilio de predicto abbas vel de suo successore, vel de illis fratribus monachi de suprascripto monasterio. Ut dictum est suprascripto Amico et Raineri pater et filio communiter consentientes, per suprascripta paginam, suprascripto abbas cum sui fratribus ad partem suprascripte ecclesie et monasterio dederunt et tradiderunt atque investierunt de omnibus suprascripti rebus, sicut superius leguntur. Eo modo ut si ipsi legitimi filii abuerint, et post ipsorum obitum vixerint, donec tamen vixerint ipsis vel eorum legitimis filiis, habeant suprascripti rebus et ammodo in antea per singulum anno abeat suprascripto monasterio, pro suprascriptis rebus obedientja omnem decimam de vino sive de fruges de una masia, quae esse videtur in loco ubi dicitur Carpineto, et si qui quacumque tempore de eorum heredes mascolinum non remanserit, abeat predicta ecclesia et monasterio omnia sicut superius legitur ad proprietatem absque ulla calumnia. Et si quislibet persona omnibus suprascriptis rebus a predicta ecclesia et monasterio tollere vel contendere aut minuare voluerit et a predicta ecclesia et monasterio non dimiserit, sine molestia permanere iure proprietario, delead eum Deus de libro viventium et cum iustis non scribatur et in die iudicii ante Domini tribunal non resurgat in numero iustorum. Hoc factum est in presentia Vivi et Teutj germani filiorum quondam Petri et Rodulfo quondam Berte. Hoc factum est anno dominice incarnatione millesimo octuagesimo quinto, quarto nonas iunii, indictione VIIa. Sigismundus notarius domni regis ibi fui et hoc breve scripsi.

Giorgetti, n. 23