Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 43 (Giorgetti, n. 11)
source date: [1062 June 8] [Datata secondo l’anno dell’incarnazione, stile pisano. Giorgetti
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Da Biserno. In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Anno ab incarnatione eius millesimo sesagesimo tertio, sexto idus iunii, indictione quinta Xa. Manifestus sum ego Teudici filius bone memorie quondam Teudici quia per hanc cartula vindo et trado tibi Amico filio bone memorie Anatelli, id est una petia de terra mea illa cum vinea infra se abente, quam abeo in loco et finibus Dolgia, qui uno capo tenet in via, alio capo tenet in rio de Cerreto di Dolia, lato uno tenet in terra Petri quondam Goffredi, et alio lato in terra mea, qui supra Teudici. Has suprascripta petia de terra cum vinea infra se abentes qualiter ab omni parte circumdata est per designatas locas, quod est ipsa petia de terra per mensura sistariorum XXX a sistario de duodecim pani de grano tenentes, in integrum cum inferioribus et superioribus suis seu cum accessionibus omnibus et ingressoras suas tibi eas vindo et trado. Pro quibus ad te merito recepi anulum unum de auro in prefinito. Unde repromitto ego qui supra Teudici, una cum meis heredibus tibi, qui supra Amico, vel ad tuis heredibus aut cui vos dedistis vel abere decreveritis suprascripta mea vinditjo ut si nos vobis eas aliquando tempore in aliquod exinde intentionaverimus aut retolli vel subtrai quesierimus nos vel ille homo cui nos eam dedissemus aut dederimus per quodlibet ingenio et si nos exinde auctores dare volueritis et eas vobis ab omni homines defendere non potuerimus et non defensaverimus, spondemus nos vobis componere suprascripta mea vinditjo in duplum inferquidem loco sub estimatjone qualis tunc fuerit. Si tamen si nos exinde auctores nec defensores querere nec dare volueritis, licentiam abeatis, absque nostra persona si vestra fuerit voluntas, exinde causas agendi, responsum reddendi finem ponendi, modis omnibus vobis eam defensandi cum cartula ista vel quo modo aut qualiter iusta legem melius potueritis quia in tali ordine ha[n]c cartula Rodulfus notarius et iudex sacri palatji scribere rogavi. Actum in loco et finibus ubi dicitur Castagneto, prope ecclesia Sancti Iusti. Signum manus suprascripti Teudici qui anc cartula fieri rogavit. Signa manuum Ildibrandi et Rustichelli filiorum bone memorie Gethi et Sorichelli filii bone memorie *** testium. Rodulfo notario et iudex sacri palatji post tradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 11