Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 44 (Giorgetti, n. 24)
source date: [1087 January 25] [Datata secondo l’anno dell’incarnazione, secondo lo stile pis
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula da Biserno. I[n] eterni Dei nomine. Tibi Deo et ecclesie et monasterio Sancti Salvatoris et Sancte Marie et Sancti Quirici, sito in loco montis Populonii ubi dicitur Heremitorium, in quo domnus Cunitjo abbas preesse videtur, nos quidem Berta relicta quondam Amici et filia quondam Gethi et Rainerius quondam eiusdem Amici communiter et l(egaliter) dato consensu offerimus, donamus, cedimus, tradimus per hanc offersionis paginam unum petium de terra nostra cum vinea infra se, posita in loco dicto Dolgia, latus unum tenet in terra Petri quondam Goffredi, ab alio latere coheret ei terra Teudici comitis, unum capud tenet in via, ab altero latere coheret rivo de Cerreto de Dolgia, ut predictum petium de terra sit in potestate et iure proprietatis suprascripte ecclesie et monasterii ad usum et comodum ibidem Deo militantium, in integrum absque ulla nostra vel heredum nostrorum contradictione, pro remedio anime suprascripti Amici et nostre. Quam offersionem si ego qui supra Berta et Rainerius vel nostri heredes retractare vel minuere quaesierimus per colibet ingenium, aut si exinde apparuerit ullum nostrum datum vel factum, quod sit contra suprascripta offersionem nostram ad impedimentum predicti monasterii, aut si nos vel nostri heredes intentionaverimus ipsum petium terra rectoribus suprascripti monasterii vel si non defensaverimus predictam nostra donatjonem ab omni homine ad partem predicti monasterii, spondemus nos, qui supra Berta et Rainerius, nos nostrosque heredes debere componere eam donatam in dupplum inferquidem loco sub estimatione ad partem suprascripti monasterii rectoribus eius et insuper pene argenti optimi libras X, quia in tali ordine hanc offersionis cartula scribere rogaverunt Henricum sacri palatii notarium. Actum prope roccam de Biserno. Anno dominice incarnationis eius millesimo octuagesimo septimo, octavo kalendas februarii, indictione X. Signa manuum Berte et Raineri qui hanc cartula comuniter et consensu l(egaliter) dato fieri rogaverunt. Signa manuum Ildibrandi quondam Ioci et Teuthonis quondam Cunitj et Rodolfi quondam Widonis et Berithonis quondam Alberti. Henricus sacri palatii notarius post traditjonem complevi et absolutam dedi.

Giorgetti, n. 24