Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 46 (Giorgetti, n. 3)
source date: [1044 February 16] [La carta è datata secondo l’anno dell’incarnazione, stile pi
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Da Castagneto. In nomine domini nostri Iesu Christi eterni Dei. Anno ab incarnatione eius millesimo quadragesimo quarto, quarto Xo kalendas martii, indictione XIIa. Manifestus sum ego Transmundo filius bone memorie Alberti, quia per hanc cartula pro anime mee remedio et pro remedium anime Ugi germano meo offero Deo et tibi ecclesia Sancti Quirici, qui est fundato et edificato infra comitato et territorio Populoniense idest una petja de t[er]ra et vinea illa, quam abeo in loco et finibus ubi dicitur Castagneto, ubi dicitur Rivo Merdaccio, prope ecclesia Sancti Pauli, qui uno capo tenet in terra Sancti Petri urbis Rome, et alio capo in terra Rudolfi filii bone memorie Donnucci, lato uno tenet in terra qui fuit de Settimisuri et modo detinet Getho da la Rocca cum sui germani, et alio lato tenet in via puplica. Has suprascripta petja de terra, quod est vinea super se abente, in eodem loco qualiter ab omni parte circumdata est per designatas locas, in integrum cum inferioribus et superioribus suis seo cum accessionibus et ingressoras suas, offero tibi Deo et ipsius ecclesia Sancti Quirici vel eiusque rectoribus sit, permaneat potestatem iure proprietario nomine usque in perpetuum; ac suprascripta petja de terra quod est vinea eas abendi, tenendi, inperandi, laborare faciendi et usumfructuandi, et si oportum fuerit causas exinde agendi, querimoniam faciendi, responsum reddendi, finem ponendi, modis omnibus vobis eam defensandi ad pars suprascripte ecclesie, qualiter iusta legem melius potueritis. Et si aliquando tempore ego qui supra Transmundo vel meos heredes ut si nos aliquando in aliquid exinde intentjonaverimus aut retolli vel subtrai quaesierimus nos vel ille homo cui nos eam dedissemus aut dederimus, per quodlibet ingenio et eam a pars suprascripte ecclesie ab omni homines defendere non potuerimus et non defensaverimus, spondemus nos, qui supra Transmundo, una cum meis heredibus componere a pars suprascripte ecclesie vel de suis rectoribus in dupplum inferquidem loco sub estimatione qualis tunc fuerit, et insuper penam argentum solidos C et post penam datam hanc cartula offersionis mee pro anime mee remedium et pro remedio anime suprascripti germani mei, omni tempore in sua permaneat firmitate et robore in omnibus qui superius legitur, quia in tali ordine hanc cartula offersionis mee Alboni notarius domni inperatoris scribere rogavi. Actum in loco et finibus ubi dicitur Monte Cucculi, prope ipso castello. Signum manus suprascripti Transmundi qui hanc cartula offersionis fieri rogavit. Signa manuum Cennami filii bone memorie Rollandi et Rolla[n]di filii bone memorie Teutj, que Bonbello vocatur, et Mascarelli filii bone memorie Curradi testium. Alboni notarius domni inperatoris post tradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 3