Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 47 (Giorgetti, n. 17)
source date: [1078 April 28] [Datata secondo l’anno dell’incarnazione, stile pisano. Giorgett
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Da Castagneto. In nomine domini nostri Iesu Christi eterni Dei. Anno ab incarnatione eius millesimo septuagesimo nono, quarto kalendas maii, indictione prima. Manifestus sum ego Rodulfus filius bone memorie Gumpitj quia per hanc cartula pro anime mee remedium iudico atque confirmo in ecclesia et monasterio Domini et Salvatoris et Sancti Quirici, i sunt duo petiis de terris meis illis, una cum vinea super se abentem quibus sunt positis unam in loco prope ecclesia Sancti Columbani, et alio in loco et finibus ubi dicitur Periascol(is). Quas ipsis de terris petiis est tenentes ambas capitas cum ambas lateras in terra Pagani et Raineri germani mei et in terra mea quas mihi reservo; et alia petia de terra cum vinea super se abentes est tenentes uno capo in terra Tedici comes, et alio capo in terra Raineri filii bone memorie Gumpitj, cum uno lato et alio lato tenet in terra et vinea Pelegrini filii bone memorie Ilditj et in terra et vinea Pagani et Raineri germani mei. Has suprascripti duo petiis de terris, una cum vinea super se abentem, in integrum una cum inferioribus et superioribus suarum seo cum accessionibus et ingressoras earum, tibi Deo et ipsius aecclesia et monasterio Domini Sancti Salvatoris et Sancti Quirici offerre prevideor tali ordine ut ab odierna die in ipsius aecclesia et monasterio et de illis presbiteri et clerici seo monaci qui per tempore ibi ordinati fuerint et ibidem officium Dei fecerint in eorum permanea[t] potestatem eas abendi, tenendi, possidendi, imperandi, gubernandi, laborare faciendi et fructuandi, et si oportum fuerit licentiam et potestatem abeatis causas exinde agendi, quaerimoniam faciendi, responsum reddendi, finem ponendi, modis omnibus vobis eam a pars suprascripte ecclesie et monasterio defensandi cum cartula ista, qualiter iusta legem melius potueritis. Et si aliquando tempore ego qui supra Rodulfus vel meis heredes tibi prefata ecclesia et monasterio suprascripti duo petiis de terris una cum vinea super se abentem, qualiter superius legitur aliquando tempore in aliquod exinde intentjonaverimus aut retolli vel subtrai quesierimus nos vel ille homo cui nos eam dedissemus aut dederimus, per quodlibet ingenio et eam a pars suprascripte ecclesie et monasterio ab omni homines defendere non potuerimus et non defensaverimus, spondeo ego, qui supra Rodulfus, una cum meis heredibus componere a pars suprascripte aecclesie vel suisque rectoribus in dupplum inferquidem loco sub estimatjone qualis tunc fuerit. Et si quislibet persona isti duo petiis de terris, quas in suprascripta eeclesia offerui tollere vel minuere aut subtraere sive alienare presumpserit, deleat Deus nomen eius de libro viventium et cum iustis non scribantur et in die iudicii ante Domini tribunal non resurgat in numero iustorum. Si tamen si nos exinde auctores nec defensores querere nec dare volueritis, licentiam abeatis absque nostra persona, si vestra fuerit voluntas, causas exinde agendi, quaerimoniam [fac]iendi, responsum reddendi, finem ponendi, modis omnibus vobis eam defensandi cum cartula ista qualiter iusta legem melius potueritis, quia in tali ordine hanc cartula Ildebrandus notarius regis domni inperatoris scribere rogavi. Actum in loco ecclesia et mononasterio Sancti Salvatoris et Sancti Quirici. Signum manus suprascripti Rodulfi qui hanc cartula offersionis fieri rogavit. Signa manuum Raineri filii bone memorie Gumpitj et Raineri filii bone memorie Ioci et Petri filii bone memorie *** testium. Ildebrandus notarius domni regis post tradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 17