Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 48 (Giorgetti, n. 22)
source date: [[1083 o 1084] June 2] [Il documento sarebbe datato al 1084 secondo l’anno dell’
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula da Casalappi, da Livellaria et da Sancta Maria in Campo, prope ipsa ecclesia. In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Anno ab incarnatione eius millesimo optuagesimo quarto, quarto nonas iunii, indictione septima. Manifesti sumus nos Vivo et Teutjo germani filii quondam Petri quia per hanc cartula pro animabus nostris remedium offerimus donamus et cedimus tibi omnipotenti Deo et a pars ecclesia et monasterio Sancti Salvatoris et Sancte Marie Sanctique Quirici et in aliis sanctorum vocabulis ibidem consecrati, qui est fundata et edificata in monte de Populonio, ubi domnus Cunitho venerabilis abbas preesse videtur, nostris portionis integris de tres petiis de terris positi unum ex ipsis petiis, quod est casalino, in loco et finibus ubi dicitur Casalappi prope ipso castello, abentem capud unum in terra Tedicinga, alio capo cum uno latere abet in via, aliud latus abet in terra filiorum quondam Bandi; secunda petia de terra quae est vinea posita in loco et finibus ubi dicitur Livellaria, abente unum capud in terra et vinea de filiis quondam Sturmuli, aliut capud cum uno latere abet in terra filiorum quondam Bandi, aliud latus abet in terra Tedicinga; tertia petia de terra que est campo, posita non logne ab ecclesia Sancte Marie, quae vocatur in Campo, abentem capud unum in via, aliut capud abet in Notulo, latus unum a[bet] in terra Ferolfinga, aliud latus abet in terra de episcopatu Sancti Cerbonii. De his predictis petiis de terris qualiter ab omnibus partibus circumdatis per designatis locis competit exinde nobis de medietatem duo portionis. Ipsis nostris portionis in integris cum inferioribus et superioribus suis seu cum ascensionibus et ingressora sua, tibi omnipotenti Deo et a pars suprascripta ecclesia offerimus, donamus, cedimus. Item offerimus, donamus, cedimus Deo omnipotenti et eiusdem ecclesia et monasterio una petia de terra que iam fuit casalino, posita in predicto loco Casalappi, abentem capud unum in terra Amichi filii quondam Anatelli, aliud capud abet in terra filiorum quondam Bandi, latus unum in terra Ildebrandi quondam Gethi, aliud latus abet in via. Ac predicta petia de terra qualiter ab omni parte circumdata est per designata loca in integrum cum inferioribus et superioribus suis seu cum accessionibus et ingressoras suas tibi Deo omnipotenti et eiusdem eccelesia et monasterio offerimus, [donamus, cedi]mus tali ordine ut ab odierna die in antea sit propriis iuris eiusdem ecclesie et monasterio et de illum abbas vel monac(is) qui per tempore in predicto monasterio preordinatus fuerit ad usum et commodum vel stipendium cunc[torum suorum monacorum] ibidem domiciliantium. Et si nos vestri heredes seu quislibet persona opposita contra hanc cartula offersionis venire quandoque temptaverit aut si infrangere vel disrumpere quaesierit ea per quolibet ingenio et [… 10 l. … per]manere omnia sicut supra legitur a pars predicta ecclesia et monasterio sicut supra statuimus per colibet ingenium et ea a pars suprascripte ecclesie ab omni homines defendere non potuerimus et non defensaverimus, sponde[mus nos … una cum] nostris heredibus suprascripta res in dupplum inferquidem loco sub estimatione quales tunc fuerit, et insuper pena argenti optimi libras X. Si tamen si nos exinde auctores nec defensores querere nec dare volueritis, li[centiam abeatis absque] nostra persona, si vestra fuerit voluntas, exinde causam agendi, responsum reddendi, querimoniam faciendi, finem ponendi, modis omnibus vobis eam defensandi a pars suprascripti monasterii cum cartula ista offertjonis q[ualiter iusta legem melius] potueritis. Et si quislibet persona suprascripta re, que in suprascripta ecclesia et monasterio offeruimus, tollere vel subtraere aut minuare sive alienare presumpserit, deleat Deus nomen eius de libro viventium et cum iusti[s non scribatur], cum Dathan et Abiron, qui aperuit terra os suum et degluttivit eos; fiat socius cum Anania et Saphira, qui fraudaverunt pecunia Domini sui, fiat damnatus cum Simone Mago, qui gratia Sancti Spiritus venundare voluit, partem quo[que abeat cum …] et Herode et Iuda traditore, fiat dimersus ab altitudine celi in profundum inferi et cum diabolus in infernum sit semper arsurum et in die iudicii ante Domini tribunal non resurgat in numero iustorum, quia in tali [ordine hanc cartula] offertionis Sigismundus notarius domni regis scribere rogavimus infra predicto monasterio Sancti Quirici. Signum manus suprascripti Vivi et Teutj germani qui hanc carta offertjonis fieri rogaverunt. Signa manuum Amic[hi … 6 l. et] Raineri filius ipsius Amichi et Rodulfus filii quondam Berte, et Martino filii Athi et Petrus filius quondam Ferrucci et Gerardus filius Gerardi testium. Sismundus notarius domni regis post tradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 22