Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 49 (Giorgetti, n. 33)
source date: [1116 March 14] [Datato in base all’anno dell’incarnazione, stile pisano, con l’
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula de Morcolatico prope Murum Longum. I[n n]omine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Anno dominice incarnationis millesimo centesimo VIto Xo, pridie idus martii, indictione VIIIa. Manifesti sumus nos Alferius et Rollandus germani filii bone memorie Rollandi quia per hanc cartula venditionis vindimus et t[radimus tibi] Mauro abbati de ecclesia et monasterio Sancti Quirici sito Populonio, idest una petia de terra quae esse videtur in loco qui dicitur Marcolatico, prope Murum Longum, quae unum capud cum uno lato in terra Tedicinga est tenent[em, et aliud capud] cum uno latum in terra Rugerii filii quondam Ildibrandi, sicut per confines et terminos designata esse videtur, ita in integrum vindimus et tradimus tibi predicto abbati ad hutilitatem prefati monasterii Sancti Quirici eam […] cum inferioribus et superioribus suis seu cum ascensioribus et ingressoribus suis vindimus et tradimus in predicto monasterio Sancti Quirici. Unde recipimus pretium argentum pro valente solidos XXXta a presbitero Henrigo et a Benigno […] tua quidem domno abbati monasterii pastore Sancti Quirici in prefinito. Unde repromittimus nos qui supra Alferius et Rollandus germani cum nostris heredes tibi suprascripto domno abbati tuisque successoribus de predicto monasterio Sancti Quirici, u[t si aliquando] tempore aliquid exinde intentionaverimus aut retolli vel subtrai quesierimus, nos vel ille homo cui nos eam dedissemus aut dederimus per quodlibet ingenium, et eam ab omni homine defendere non potuerimus et non defe[nsaverimus], tunc spondimus nos qui supra Alferius et Rollandus germani una cum nostris heredes tibi predicto abbati tuisque successoribus de predicto monasterio Sancti Quirici componere suprascripta nostra venditione in dupplum ad hutilitatem pref[ati monasterii] in consimili loco sub estimatione qualis tunc fuerit. Tamen si nos exinde auctores nec defensores querere nec dare volueritis, licentiam abeatis absque nostra persona, si vestra fuerit voluntas, causas exi[nde] agendi, responsum reddendi, finem ponendi, modis omnibus vobis eam ad partem suprascripti monasterii defensandi cum cartula ista qualiter iuxta legem melius potueritis, quia in tali ordine hanc cartula Petrum domni regis no[tarius] scribere rogavimus. Actum loco qui dicit[ur] Castellare, sito Cornino. Signa manuum suprascriptorum Alferii et Rollandi germani qui hanc cartulam fieri rogaverunt. Signa manuum Berardi quondam Petri et Gisolfi filii Gerardi et Quittoni quondam Signorecti testium. Petrus domni regis notarius post tradita complevi et dedi.

Giorgetti, n. 33