Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni. Atti Pubblici, 1029 gennaio 3, n. 50 (Giorgetti, n. 26)
source date: [1092 January 7] [Datata secondo l’anno dell’incarnazione, stile pisano. Giorget
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cartula de Casa[la]ppi de sedio Martini de le Donne. In Dei nomine. Tibi Deo et monasterio Sancti Salvatoris et Sancti Nicolai et Sancti Quirici, sito in loco ubi dicitur Heremitorium Populonii nos Ildibrandus et Albertus quondam Ildibrandi et Ermingarda relicta supradicti quondam Ildibrandi et filia Baronis quia comuniter et legaliter dato consensu offerimus, donamus, cedimus, tradimus pro redemptione anime suprascripti genitoris nostri et viri mei, qui supra Ermingarda, idest unum sedium in loco prope castellum de Casalappi, quod detinet Martinus de le Donne, cum duobus tramiti de vinea, quam ipse Martinus detinuit et cum terra quam idem Martinus tenuit, cui coerent terra Sancti Cerbonii et Rolandi quondam Cecii, et ab altera parte terra Tedicinga, et ab aliis partibus terra nostra quam nobis reservamus; item eidem monasterio damus et offerimus aliud petium de terra in loco a le Iunceto, ab una parte fovea inter nos et terra Tedicinga, ab alia coeret ei carraria puplica, ab alia parte coeret ei terra nostra, quam nobis reservamus; item aliud petiam de terra offerimus eiusdem monasterio ***. Ut omnia que suprascripta sint proprietario nomine suprascripto monasterii ex nostra plenissima largitione. Quam nostram largitionem si nos vel nostri heredes disrumpere vel diminuere quesierimus per aliquod ingenium aut si abbas ipsius monasterii vel congregationem eius exinde molestare temptaverimus aliquo modo aut si apparuerit exinde aliquod factum nostrum quod contrarietatem inducat in predicto monasterio vel fratribus ibidem servientibus vel si ea omnia que supra donavimus in integrum ad partem predicti monasterii non defensaverimus, legaliter spondimus nos, qui supra Ildibrandus et Albertus germani et Ermingarda, comuniter et legaliter dato consensu, nos nostrosque hederes debere componere ad partem predicti monasterii ea omnia quae supra leguntur in dupplum inferquidem loco sub estimatione, unde Herigum sacri palatii notarius pro futuri temporis memoria hec pro nobis scribere rogavimus. Actum infra roccam de Biserno, anno dominice incarnationis millesimo nonagesimo secundo, septimo idus ianuarii, indictione quinta Xa. Signa manuum suprascriptorum Ildibrandi et Alberti germani et Ermingarde, qui comuniter et legaliter dato consensu hanc cartula fieri rogaverunt. Signa manuum Uberti quondam Saraceni et Bonosi quondam *** et Raineri quondam Amici, et Pagani filii Gerardi et Teuthonis quondam Petri et Berithonis quondam Alberti testium. Henricus sacri palatii notarius post absolutionem complevi et dedi. Promiserunt supradicti filii Ildibrandi et Ermingarda, quod si ipsi et heredes eorum omnia quae supra leguntur, legaliter ab omni homine non defensaverint, ad partem predicti monasterii componere debeant ipsi monasterio libras argenti optimi XXXta, in presentia supradictorum testium.

Giorgetti, n. 26